Facebook Google+ Twitter

Trzej przyjaciele z Platformy i przypuszczalny koniec ery grillowania

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-06 07:24

Czy triumwirat Tusk - Schetyna - Komorowski jest receptą na przełamanie impasu w rządzeniu? Czy może jedynie na personalne rozgrywki, gdzie wzywanie do reform będzie dobrą walutą wewnątrzpartyjnych targów? - pyta Piotr Zaremba.

 / Fot. PolskapresseNa początek przydługi cytat. Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin zamieścił na portalu wPolityce.pl bardzo znamienny felietonik. Opisał w nim swoją przechadzkę na Dworzec Centralny w Warszawie (jako krakowianin musi ją odbywać często). Punktem kulminacyjnym stało się spotkanie z grupą robotników (jak się okazało, specyficznych) koło hotelu Marriott. Robotnicy zaczepili posła. "Ogorzały 40-latek utkwił we mnie gorączkowy wzrok i od razu zrozumiałem, że nie uda mi się zbyć go zdawkową uprzejmością. - Od dawna na was głosuję - zaczął - ale teraz to chyba było po raz ostatni.

Zróbcie wreszcie to, coście obiecywali. Nie bójcie się tych wszystkich reform. My jesteśmy mądrzejsi, niż się wam wydaje. Z chłopakami - wskazał ręką kolegów - od 20 lat robimy w prywatnej firmie. Niech ci z budżetówki spróbują pracować tak ciężko jak my. Nie mamy żadnych przywilejów ani trzynastek. Czasami szef przychodzi i mówi: chłopaki, nie ma pieniędzy, zapłacę wam za tydzień. I wiemy, że mówi prawdę i że za tydzień pieniądze będą. Ale jak nie skończycie z tymi KRUS-ami i emeryturami mundurowymi, to w końcu prywatne firmy pierdzielną. Jak już musicie podnosić VAT, to przynajmniej uprośćcie podatki.

Przestańcie się tłuc z tym Kaczorem. Przypomnijcie sobie, coście mówili w kampanii. Skończcie z tą biurokracją. Sprywatyzujcie wielkie zakłady, żeby wreszcie zaczęły przynosić zyski. Nie bójcie się tak! Oglądam pana w telewizji, nie zawsze się zgadzam. Ale niech pan przekaże moje słowa panu premierowi. Niech pan przekaże! No to przekazuję, Panie Premierze. Nie chodzi przecież o to, żeby trwać przy władzy, tylko żeby zmieniać Polskę".

Poruszająca opowieść godna dobrego polityka, jeśli się nie zdarzyła, zdarzyć się powinna, ale prawdopodobne, że Jarosław Gowin opisał z detalami wydarzenie prawdziwe. Czego to świadectwo? Może jedynie wewnętrznych niepokojów samego posła z Krakowa. Dawny zwolennik IV Rzeczypospolitej, nawet jeśli w rozmiękczonym platformerskim wydaniu, lubił czasem przypominać o sobie nie tylko wystąpieniami światopoglądowymi, ale też nawoływaniem, aby dać wyborcom coś więcej niż antypisowska retoryka. Co dać? Mityczne reformy, które przez ostatnie trzy lata były odkładane ad calendas graecas. Gowin coraz bardziej nieśmiało, ale jednak czasem o nich przypominał.

Ale być może tym razem to coś więcej niż emocje pojedynczego choćby i znaczącego polityka. Oto na niedawnym klubie PO poświęconym planom finansowym rządu wpływowy poseł Andrzej Halicki przypuścił nieomal atak na własną ekipę, zarzucając jej, że przychodzi do własnych posłów z pustymi rękami. Halicki przekonywał, że kończy się czas komfortu. Platforma musi pokazać, co potrafi. Spór miał oczywiście doraźny kontekst - obawę przed kryzysem finansowym i przekonanie rządu Tuska, że można się wykpić podwyżką VAT. Ale tak naprawdę problem jest szerszy - co partia rządząca pokaże wyborcom przed wyborami parlamentarnymi jako swój dorobek, poza retorycznymi wojnami z PiS. Zwłaszcza teraz, kiedy zniknęło widmo prezydenckiego weta, na które można było składać wszystkie swoje niepowodzenia.

Halicki nie jest posłem z partyjnego skrzydła, przeciwnie - to przedstawiciel mainstreamu. Zarazem jest on człowiekiem bliskim Grzegorzowi Schetynie. Czyżby więc Gowinowi wyrósł potężny sojusznik, który będzie używał argumentu Halickiego w wewnątrzpartyjnych rozgrywkach? W trójkącie między premierem Tuskiem, prezydentem Komorowskim i właśnie marszałkiem Schetyną.

Piotr Zaremba

Czytaj więcej: polskatimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.