Facebook Google+ Twitter

Trzęsienia ziemi na Antarktydzie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-03 18:26

Odkąd prowadzona jest przez Amerykanów w ramach NASA World Wind baza USGS (United States Geological Survey), a dzieje się tak od roku 1973, okolice Bieguna Południowego nie były nawiedzane przez trzęsienia ziemi.

Zdjęcie satelitarne / Fot. Dave Pape/Public DomainZanotowano w tym czasie zaledwie 4 wstrząsy, o sile nie przekraczającej 4,7 stopnia w skali Richtera. Tymczasem w piątek, 1 czerwca o 5:07 czasu uniwersalnego (UTC), sejsmografy wszystkich tamtejszych stacji badawczych odnotowały trzęsienie o sile 5,6 stopnia w skali Richtera, w dodatku bardzo płytkie, bo na głębokości zaledwie 9, 9 km. Zlokalizowano je na ok. 77 stopniu szerokości geograficznej i 149 długości geograficznej.
Co prawda w marcu 1998 roku wystąpiło na Antarktydzie trzęsienie ziemi o sile 8,1, ale miało ono inne parametry- wystąpiło na skraju płyty tektonicznej na ok. 63 stopniu szerokości geograficznej.

Piątkowy wstrząs miał miejsce aż 1600 km bliżej Bieguna Południowego.- czytamy w serwisielosy ziemi.

Takiego zachowania skorupy ziemskiej uczeni nie są jeszcze w stanie wytłumaczyć. Na pewno ostatnie dwa lata są rekordowymi, jeśli chodzi o ilość trzęsień ziemi w okresie, od jakiego prowadzi się regularne ich obserwacje.
W dodatku pojawiają się one w miejscach, gdzie teoretycznie miejsca mieć nie powinny. Czy zmiany magnetosfery Ziemi i przechodzenie przez galaktyczny równik mogą być wystarczającym wyjaśnieniem anomalii? Uczeni nie dysponują materiałem porównawczym, stąd ich twierdzenia oparte są na różnych, sprzecznych niekiedy postawach.

Jeśli za 2-3 lata sytuacja ulegnie poprawie, można postawić tezę o zależności natężenia zjawiska trzęsień ziemi od miejsca, w jakim przebywa ona w stosunku do reszty Drogi Mlecznej. Ale udowodnienie owej tezy będzie i tak niezwykle trudne.

Mamy bowiem do czynienia z niewyobrażalną przestrzenią i nieznanymi wciąż oddziaływaniami fizycznymi w skali kosmicznej. Możemy tylko obserwować i starać się wyciągać wnioski.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.