Facebook Google+ Twitter

Trzęsienie ziemi w Chile. 147 ofiar, tsunami coraz bliżej

Wstrząsy o sile 8.8 stopnia w skali Richtera dotknęły dziś Chile. Doszło do wstrząsów wtórnych. Duże zniszczenia są w stolicy kraju, Santiago. Fala tsunami, która uderzyła w Chile miała wysokość 2,5 metra. Zagrożone są m.in. Hawaje i Polinezja Francuska.

>>RELACJA NA ŻYWO TELEWIZJI TVN CHILE >>

http://www.youtube.com/watch?v=BRqHd8Ge6ig / Fot. fot. screenPolski MSZ zbiera informacje na temat przebywających w Chile Polaków. Z naszym ambasadorem w Santiago udało się skontaktować tylko poprzez połączenie internetowo. To jest, zdaje się, jedyne możliwe połączenie. Telefonia stacjonarna i komórkowa w dalszym ciągu nie działa - powiedział polskim mediom rzecznik ministerstwa, Piotr Paszkowski. Resort czeka na jakiekolwiek informacje na temat naszych obywateli w Chile. Można je przekazywać, dzwoniąc pod numery telefonów: 22 5239705 lub 22 5239009, a także korzystając z adresu mailowego: dyzurny@msz.gov.pl. W chwili obecnej MSZ nie ma informacji o jakichkolwiek Polakach poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2010_Chile_earthquake_epicenter.png / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/2010_Chile_earthquake_epicenter.pngSiła wstrząsów na 8.8 w skali Richtera została określona dzięki amerykańskiemu instytutowi geofizycznego (USGS). Doszło do niego o 3.34 czasu miejscowego (7.43 czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się 90 km na północny wschód od miasta Concepcion. Trzęsienie trwało od 10 do 30 sekund. Na początku podawano, że trzęsienie wyniosło 8.3 ale po dokładnych pomiarach zmieniono dane. Doszło również do wstrząsów wtórnych o sile 6.2. Tak silne trzęsienie mogło wyrządzić gigantyczne szkody. Trzęsienie było odczuwalne nawet w Argentynie.


http://www.flickr.com/photos/todosnuestrosmuertos/4391483603/ / Fot. http://farm5.static.flickr.com/4017/4391483603_292dd80881_b.jpgJak relacjonują światowe agencje, w oddalonej o 320 km od epicentrum stolicy Chile zawaliły się budynki i prawie w całym Santiago nie ma prądu oraz łączności telefonicznej. Mieszkańcy miasta w panice wybiegali na ulice. Na co najmniej dobę zamknięto międzynarodowe lotnisko w Santiago, gdyż uszkodzeniu uległa hala pasażerska.
To katastrofa - oceniła straty prezydent kraju, Michelle Bachelet.


Co gorsza, już potwierdzono informację o pojawieniu się fali tsunami wywołanej wstrząsami w Chile. Podało o tym Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku. Ostrzeżenie poza Chile i Peru, dotyczy również Kolumbię, Panamę, Kostarykę i Antarktykę. Zagrożenie ogłosiły też władze Nowej Zelandii i Australii. Rozpoczęto częściową ewakuację Hawajów. Fala jest tam spodziewana około godziny 22. czasu polskiego. Tsunami dotarło już do archipelagu Juan Fernández. Jak informuje lokalne radio, fala już wyrządziła na wyspach "poważne straty".

Źródło:
CNN.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A ja czekam na foty z Chile ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2010 19:42

Następna tragedia , Haiti teraz Chile .Odnotowano nawet trzęsienie ziemi w Chicago chociaż tam nie wywołało ono żadnych zniszczeń

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po prostu dramat Pani Ineczko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2010 19:30

Przed chwilą własnie przeczytałam "Fala tsunami wysokości ponad dwóch metrów wywołana trzęsieniem u wybrzeży Chile uderzyła w wybrzeże w rejonie miasta Talcahuano w środkowej części kraju. Tysiące kilometrów dalej, na Samoa, wezwano do ewakuacji z wybrzeży. Na Hawajach alarm."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero co widziałem 85 teraz już 122 a za kilka godzin pewnie 200;(
A tu jeszcze tsunami straszą;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już 78 ofiar;/ - podało RMF FM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.