Facebook Google+ Twitter

Trzęsienie ziemi w Chinach. Ponad 50 ofiar śmiertelnych

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek rano północno-zachodnią prowincje Gansu. Według lokalnych informacji ponad 54 osoby zginęły, a 337 zostało rannych.

 / Fot. PAP/EPAJak podaje bbc.co.uk, trwa akcja ratownicza.
Od rana odnotowano ponad 400 wstrząsów wtórnych - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu prowincji, Chang Zhengguo.

"Siłę pierwszego wstrząsu ocenia się od 5,9 do 6,6 w skali Richtera. Trzęsienie było dość płytkie, co może być bardziej destrukcyjne" - informuje metro.co.uk Jak podają amerykańskie służby geologiczne ognisko trzęsienia znajdowało się ok. 170 km na południowy-wschód od stolicy prowincji Lanzhou. Mieszkańcy najbardziej poszkodowanych terenów, okręgów Minxian i Zhangxian, twierdzą, że ziemia trzęsła się przez minutę.

W 13 miastach tych okręgów nastąpiły przerwy w dostawie elektryczności i awarie łączności, duże szkody wyrządziły także lawiny błotne oraz powodzie spowodowane wstrząsem - poinformowała chińska agencja informacyjna Xinhua news.xinhuanet.com.

Trzęsienie było odczuwalne w stolicy prowincji Lanzhou, a także 400 km dalej w Xi’an. Wstępne informację wykazały, że w wyniku trzęsienia zawaliło się ponad 1200 domów i poważnie uszkodziło około 21 tysięcy domów. Prognozy pogody dla regionu nie są optymistyczne, istnieje duże prawdopodobieństwo opadów deszczu, co znacznie utrudni akcje ratowniczą i może spowodować kolejne osunięcia ziemi. Zarówno prezydent Chin Xi Jinping i premier Li Keqiang wyraził troskę o ofiary, a także poinformował, że działania w regionach dotkniętych trzęsieniem prowadzone są zgodnie z oczekiwaniami.

Jak dotąd najtragiczniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce w 2008 roku w Syczuanie. Wstrząsy o sile 8 stopni w skali Richtera przyczyniły się wtedy do śmierci około 70 tysięcy ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.