Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w Iranie. 250 osób zginęło, tysiące rannych

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Nasza piękna zielona planeta ma swoje uroki, ale też srogie wyroki. Dość często trzęsą się niektóre jej rejony, co niesie ruiny obiektów i sieje śmierć ludzi. Najczęściej, bo ok. 90 proc. wszystkich wstrząsów, ma pochodzenie tektoniczne.

Iran nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi; jedno o sile 6,4 - drugie o 6,3 stopnia w skali Richtera. 250 osób zginęło, a nieznana liczba wciąż może być pod gruzami. Według doniesień, dziś w godzinach porannych, ponad dwa tysiące
osób było rannych. Bilans ofiar może być większy - z ruin zawalonych domów ciągle wydobywane są ciała – czytamy w serwisie polskieradio.pl.

Rozgrywa się walka z czasem o uwolnienie przysypanych. Bez przerwy pracują na rumowiskach ekipy ratunkowe ze sprzętem i szkolonymi psami, które potrafią wskazać miejsca przysypanych ludzi. Ranni trafiają pod opiekę lekarzy. Według szefa regionalnego centrum kryzysowego, około 16 tys. osób objętych zostało tymczasowym schronieniem, w budynkach publicznych i szkołach.

Oba wstrząsy nawiedziły okolice miasta Tebriz, na północnym zachodzie Iranu, które zamieszkuje 1,5 miliona osób. Dziennikarz, Ghanbar Nader, który powiadomił o kataklizmie katarską telewizję Al.-Dżazira, powiedział, że trzęsienie ziemi zniszczyło niemal doszczętnie bardzo wiele miejscowości.

Władze rządowe i lokalne zarządziły mobilizację wszystkich dostępnych sił ludzkich i środków technicznych w prowincji Azerbejdżan Wschodni i rejonach sąsiednich do niesienia pomocy ofiarom kataklizmu. W akcji ratunkowej uczestniczy obecnie 66 grup ratowników ze specjalnie przeszkolonymi psami, 185 karetek pogotowia i 40 aparatów do lokalizowania osób, które mogą znajdować się pod gruzami zawalonych budynków.

Wsie zrównane z ziemią

W północnym Iranie, w okolicach miasta Tebriz, gdzie doszło do dwóch wstrząsów o sile 6,4 i 6,3 stopnia w skali Richtera, po dwóch głównych trzęsieniach ziemi, odnotowano dziewięć wstrząsów wtórnych.

W półtoramilionowym mieście Tebriz nie ma prądu i nie działają telefony komórkowe. Przedstawiciele irańskich władz i służb ratunkowych informują, że miejscowości położone w pobliżu epicentrum trzęsienia, są odcięte od świata. Największa skala zniszczeń dotknęła tereny wiejskie, gdzie 60 wsi zostało zniszczonych w 60-80 proc., a trzy - całkowicie zrównane z ziemią.

Iran – podobnie jak wiele innych rejonów świata - leży na obszarze aktywnym sejsmicznie. Trzęsienia ziemi zdarzają się w tym kraju dość często. Bywa, że nawet wstrząsy o mniejszej sile, powodują w Iranie duże straty, gdyż wiele domów, dróg i mostów jest w złym stanie, a ich konstrukcje budowlane i wykonawcze są słabe. W ostatnich latach najtragiczniejsze w skutkach, w ostatnich latach trzęsienie ziemi miało miejsce w grudniu 2003 roku. W mieście Bam, na południu Iranu, zginęło wtedy około 31 tysięcy osób.

W rejonie "ognistego pierścienia Pacyfiku"

Bodaj najczęściej narażona jest na wstrząsy ziemi Japonia, która leży na styku płyt tektonicznych, w obrębie tzw. "ognistego pierścienia Pacyfiku". Codziennie minimum kilka razy dochodzi do wstrząsów w różnych rejonach Kraju Kwitnącej Wiśni. Trzęsienia ziemi nawiedziły w tym roku, m.in. Japonię, Włochy, Turcję, Chiny, Meksyk i USA.

Kwietniu br. w Meksyku i Kalifornii w USA, zatrzęsła się ziemia z siłą 6,9 stopni, a w czerwcu miały miejsce wstrząsy w Chinach, gdzie były ofiary śmiertelne i około 100 rannych. Jak zawsze, w takich przypadkach, wiele ludzi pozostało bez dachu nad głową. W lipcu zanotowano trzęsienie ziemi pod dnem morskim u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra.

Natomiast w amerykańskiej Kalifornii ponownie w tym roku zatrzęsła się ziemia 6 dni temu – raz w nocy o sile 2,2 stopnia w skali Richtera i drugi raz w godzinach rannych we środę o sile 4,1 stopnia. Oba wstrząsy nawiedziły okolice miasta Yorba Linda, leżące około 60 km na południowy wschód od Los Angeles. Nie było informacji o poszkodowanych ani o zniszczeniach.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto