Facebook Google+ Twitter

Trzęsienie ziemi w kopalni "Rudna". 19 zasypanych górników już bezpiecznych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-03-20 04:30

Około godziny 22. w kopalni "Rudna" w Polkowicach doszło do silnego wstrząsu o sile 4,7 st. w skali Richtera, który trwał około 20 sekund i spowodował zawalenie chodnika 1000 metrów pod powierzchnią ziemi. Wstrząs odczuli mieszkańcy bloków. 19 górników zostało uwięzionych pod ziemią. Ratownicy już do nich dotarli.

 / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiW rejonie zawału przebywało 42 górników. Trzech rannych wyszło z kopalni o własnych siłach. Liczba górników, z którymi nie ma kontaktu, ulegała zmianie. Najpierw informowano, że jest 17 zaginionych, potem 18. - Z 18 górnikami wciąż nie mamy kontaktu - informował w TVN24 rzecznik KGHM Dariusz Wyborski. Okazało się, że pod ziemią przebywa 19 pracowników kopalni.

Na szczęście, wkrótce ratownikom udało się dotrzeć do uwięzionych górników. O godz. 7 rano już wszyscy byli bezpieczni.

W akcji poszukiwawczej uczestniczyło 25 ratowników i trzech lekarzy-ratowników. W akcji wykorzystywane były maszyny. Górnicy posiadali tlenowe aparaty ucieczkowe, których zadaniem było filtrowanie zanieczyszczonego pyłem powietrza. Po założeniu maski górnik może oddychać czystym powietrzem od 6 do nawet 10 godzin.

Kopalnia "Rudna", w której doszło do wstrząsu, jest obecnie najgłębszą kopalnią KGHM oraz największą podziemną i jedną z największych kopalń rud miedzi na świecie. Kopalnia posiada 10 szybów, obecnie ukończono budowę kolejnego, o głębokości 1250 metrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pani Beato - kto szanownej Pani mówi że Górnicy zjeżdżają z miłości do węgla np. Dokładnie takie bzdury , ktoś wypowiadał i pisał za komuny . Teraz liczy się wszędzie li tylko pieniądz . Seek w tym że jest go o wiele za mało . Każdy narzeka , ale tragedia jest jak ktoś poniża drugim człowiekiem , jego praca , poco to ,? przez zazdrość itp. powódki . Życz , współczuj a i tobie będą czynić podobnie . To jest najważniejsze szanuj bliźniego swego jak siebie samego . I tego życzę każdemu kto dla życia , kariery , często gęsto dla utrzymania rodziny , ryzykuje w rożny sposób swoje życie.1 !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beata to ma wiadomości z lat 70-80 ubiegłego wieku teraźniejszość jest całkiem inna pani szanowna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod ziemią spotkać można wcześniejszych taksówkarzy, kelnerów, nawet dziennikarzy. Gdy okazało się, że nie zarabiali wystarczająco, szansy na zysk zaczęli szukać w górnictwie. Do dodatków, które wzmacniają każdy domowy budżet górniczej rodziny należą też nagrody branżowe (barbórka), deputat węglowy (zależnie od kopalni jest od 6 do 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość w gotówce), trzynasta i czternasta pensja, premia od zysku kopalni, dodatek na dzieci (ksiażki itp).Potem jeszcze wysokie i wczesne emerytury.
Nikt mi nie wmówmi, ze górnicy zjeżdżają pod ziemię i ryzykują życiem, bo kochają węgiel.Oni to robią dla pieniedzy, licząc, ze zadne nieszczęście ich nie dotknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Laskowski pan to chyba też ryzykuje życiem bo za takie komentarze to bym pana za jaja powiesił jesteś pan zwykłym ignorantem i tyle ja 26 lat pod ziemią przepracowałem szczęśliwie i wiem czym to pachnie a raczej śmierdzi nie będę tu pisał o warunkach bo i tak pan tego nie pojmie nigdy w swym krótkim życiu a do wszystkich tych co to górnikom zazdroszczą wcześniejszych emerytur to zapraszam na kopalnię do wydobycia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy, kto chociaż raz zjedzie szybem kopalni na kilometr w głąb ziemi i wróci stamtąd, zrozumie wymowę słów " Szczęść Boże". Jest to napis, który często wisi przed bramą kopalni.
To nie jest obyczajowy antyk, jak ktoś napisał..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy "Dziennikarz Obywatelski " jest na posterunku bez względu na porę :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2013 19:35

Pani Beato, ja potrzebuję niewiele snu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(Panie Grzegorzu Laskowski) - życzę Panu zjechać , choćby na 500m pod ziemie ,(łopata chercuwa) i pomachać sobie przez chociaż , przez 2-wie godziny . Ciekaw jestem co by Pan wtedy napisał o ryzyku zawodowym Górników . A swoja droga pozdrawiam wszystkich pracujących pod ziemia w trudnych warunkach , i współczuje tegoż ryzyka zawodowego ciągle nie docenianego . Tak przez Polski Rzad , jak i większość społeczeństwa . Owszem Górnicy też sami sobie zrobili zła markę i płacą za to swoimi chorobami takimi jak dyskopatia itp. choroby które wciąż są nie uznawane jako choroby zawodowe związane z trudnymi warunkami pracy itd. A co do tych Górników to ciesze się że im dane było jeszcze ujrzeć na własne oczy światło dzienne , wielu już choćby wspominając Halembę w Rudzie Sląskiej . Nie ujrzało tegoż światła . Na Wujku ujrzeli nie którzy ciężko poparzeni związani z wybuchem Metanu . Owszem nie zdarza się to za często w Polsce ale np. w takich Chinach i częściej i dużo więcej ludzi ginie , i mogę tylko współczuć ich ekstremalnych warunków pracy . I myślę że chodzi oto aby , życzyć innym a będzie i mnie życzono dobrze i szczęśliwie , ile zjazdów tyle samo i wyjazdów na powierzchnie ziemi.! SZCZĘŚĆ BOŻE Górniczej braci. !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyrektor banku też ryzykuje życiem... podobnie jak wszyscy żyjący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janku ! Masz problemy ze snem ? Czwarta trzydzieści !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.