Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14461 miejsce

"Trzy kobiety". Nowa wystawa w Zachęcie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-04-23 22:53

Niezwykle interesującą wystawę "Trzy kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum" można obejrzeć w warszawskiej Zachęcie.

Wystawa "Trzy kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum" / Fot. Ewa KrzysiakEkspozycja "Trzy kobiety" w warszawskiej Zachęcie prezentuje dzieła, które po raz pierwszy poruszyły w historii polskiej sztuki temat kobiecości.

Tytuł nawiązuje do wystawy sztuki feministycznej z 1978 roku (zorganizowanej w poznańskim Arsenale) i do filmu Roberta Altmana pod tym samym tytułem.

Fotografiom, rzeźbom i instalacjom towarzyszą materiały archiwalne, pokazujące realia, w których tworzyły Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum. A były to trudne lata. Ewa Partum opowiadała, że jej prace spotykały się z wielką niechęcią i niezrozumieniem, także środowiska artystycznego, zwłaszcza wśród mężczyzn. Nie znalazła uznania także wśród krytyków.

Na wystawie zobaczymy prace artystek z najpóźniejszego okresu ich twórczości (powstałe w latach 90. i po 2000 roku) oraz te z lat 70. ubiegłego wieku.

Oprócz ekspozycji obejrzeć można katalog-reader (projektu Błażeja Pindora) z bogatą ikonografią i tekstami kuratorki wystawy dr Ewy Toniak, badaczek sztuki trzech artystek: dr hab. Agaty Jakubowskiej i Ewy Tatar oraz filozofa i teoretyka filmu, Pawła Mościckiego.Zwiedzający oglądają wystawę "Trzy kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum", która prezentowana jest w warszawskiej Zachęcie. / Fot. Ewa Krzysiak

Wystawa cieszy się dużą popularnością. Marta Miś-Michalska z Zachęty powiedziała Wiadomościom24.pl, że frekwencja (do 18 kwietnia 2011 r) wyniosła 14323 osoby, a w wydarzeniach towarzyszących wystawie (wykłady, spotkania,pokazy filmowe) uczestniczyły 294 osoby, co w sumie daje 14617 osób.

Ekspozycja "Trzy kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum" w Zachęcie będzie prezentowana do 8 maja 2011 roku. Warto tam się wybrać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mężczyźni powinni zrozumieć iż popierając prace artystyczne kobiet-artystek popierają także źródła historii sztuki i cywilizacji ludzkiej na całym świecie!! Zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Matriarchat był niemiłosiernie przez kościół i kler, ale nie tylko.. wymazywany z pamięci pokoleń. Dlatego dzisiaj tak ważne jest dla nas wszystkich - ażebyśmy do tego źródła Matriarchatu powrócili, a przynajmniej zachowali pamięć o Nim po wsze czasy! - Bo przecież to nasza WSPóLna Cywilizacja & Kultura!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.