Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6348 miejsce

"Trzy krzyże" - Misterium wielkanocne w Legionowie

"Jest taka Noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy kościołem. Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją" (Wigilia Wielkanocna, Karol Wojtyła).

Pani Urszula Bujalska i Damian zachwycają się wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Nim zamilkną dzwony".Scenografia do scenariusza "Trzy Krzyże"Misterium Wielkanocne przygotowana przez panią Zytę Muchę i Miriam Maziarz wystawionego w P / Fot. Jerzy Jastrzębski"Trzy krzyże" to spektakl przygotowany w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek ul Jagiellońska 69 w Legionowie na bazie wierszy naszych wybitnych poetów (Lucjana Rydla, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa).

Wystawione 20 kwietnia 2011 roku Misterium Wielkanocne "Trzy krzyże" to poetycka opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. To opowieść, która nawiązuje do naszego życia, łączy i wyjaśnia związki pomiędzy tamtymi wydarzeniami a obecnymi. W spektaklu "Trzy krzyże" w Panie Marcelina Makowiecka i Aleksandra Dyrda snują "Domysły na temat Barabasza" autorstwa Zbigniewa Herberta ,a uczniowie Monika i Mateusz recytują wiersz "Ogrójec"Janusza S Pasierba / Fot. Jerzy Jastrzębskisposób mistrzowski połączono i wyjaśniono początki kościoła chrześcijańskiego, jego genezę. Ukazano wpływ Chrystusa na nasze codzienne życie, na naszą kulturę i obrzędy. Najważniejsze jest jednak ukazanie idei obchodów Świąt Wielkiej Nocy jako zapowiedzi zbawienia świętowanej w rodzinnym gronie, a wyrażanej poprzez solidarność z chorymi, słabymi.

Misterium wielkanocne "Trzy krzyże", zostało zrealizowane zgodnie z ideą zbliżających się świąt we współpracy uczniów, rodziców, nauczycieli szkoły.Ta współpraca zaowocowała harmonią scenografii, tła muzycznego i doskonałą grą aktorską w wykonaniu utworów poetyckich.

Scenariusz jak i scenografia przepełnione są prostymi, łatwymi do odczytania symbolami. Pod trzema krzyżami stoi grupa ludzi ubranych w uroczystą biel. Każde z nich trzyma pąsową różę.Pani Jankowska z córką Marią recytują wiersz "Droga Krzyżowa" / Fot. Jerzy Jastrzębski Ze środkowego krzyża spływa biały lekki, zwiewny materiał. Na nim jak krople krwi umieszczone są szkarłatne róże. Najpierw kilka pojedynczych im bliżej ziemi jest ich więcej. Symbolizują one mękę, cierpienie. Róże tutaj oznaczają również bezgraniczną miłość jaką obdarzył Stwórca ludzi. Ta miłość poprzez przelaną krew staje się początkiem nowego Kościoła. Wszystkie kwiaty na zakończenie spektaklu zostają przekazane przez występujących jako dar społeczności szkolnej do kościoła. Na ręce goszczącego w szkole księdza dziekana Lucjana Szczęśniaka życzenia dla wszystkich kapłanów i kwiaty z okazji ich Święta.Ksiądz dziekan Lucjan Szczęśniak i Pani Danuta Zalewska składają życzenia świąteczne społeczności szkolnej. / Fot. Jerzy Jastrzębski

Spektakl wzruszył, wypełnił nadzieją i radością zwiastowanego zbawienia zebraną tłumnie publiczność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.