Facebook Google+ Twitter

Trzy lata temu zginął brat Roger

W Taizé uczczono rocznicę tragicznej śmierci brata Rogera, ewangelickiego duchownego, założyciela ekumenicznej wspólnoty.

Oficjalna strona Taize / Fot. Screen16 sierpnia 2005 r. podczas wieczornych modlitw brat Roger został zaatakowany nożem i zmarł wskutek odniesionych ran. Miał 90 lat.

Roger Schutz-Marsauche urodził się w Szwajcarii. Studiował teologię w Lozannie, a następnie w Strasburgu. W 1940 r. zamieszkał w Taizé (Burgundia), tam też założył międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Od 1978 r. Wspólnota Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży. Odbywają się one w różnych zakątkach świata – ostatnio była to Genewa, a najbliższe planowane jest w Brukseli. Polska gościła braci ze wspólnoty trzy razy. Dwukrotnie we Wrocławiu a w 1999 r. w Warszawie. Spotkania są etapami "Pielgrzymki zaufania przez Ziemię" będącej inicjatywą brata Rogera.

Za swoją "pracę na rzecz pojednania" brat Roger otrzymał m.in. Nagrodę Templetona, a także międzynarodową Nagrodę Karola przyznawaną przez Akwizgran i nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju.

Strona Wspólnoty z Taizé .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Alicjo
  • Alicjo
  • 19.07.2011 14:58

Może pisała od siebie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2008 20:20

Biorąc pod uwagę, że brat Roger potrafił zgromadzić i zjednoczyć tysiące młodych wokół idei WSPÓLNOTY, biorąc pod uwagę, że duch ekumenizmu jest każdego dnia sprawą otwartą w Taize ... itd. ect. - MAŁO !!! A na dodatek dołączył bym kilka zdjęć ze spotkań młodzieży, popytał wśród młodych, którzy brali udział w europejskich spotkaniach ... trochę mało, tylko sucha, nic niewnosząca informacja ... a szkoda, bo sam temat jest niesamowicie ciekawy jak i ciekawa jest historia brata Rogera i całej Wspólnoty - Alicjo - poszukasz jeszcze ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm, rzekłbym, że trochę pobieżnie ujęty ten temat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.