Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35854 miejsce

Trzy panewnickie szopki

W bazylice ojców Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach można oglądać piękną szopkę. Jest ona większa nawet od tej, która jest w Watykanie. Oprócz szopki w głównej nawie ołtarza są jeszcze dwie inne - żłóbek ruchomy oraz żywy.

Mieszkaniec szopki - koń. / Fot. Magdalena FoltysPanewnicka szopka zajmuje powierzchnię trzech naw głównego ołtarza. Do jej budowy wykorzystano 120 figur, najstarsze mają ponad 130 lat. Figury są zbudowane z drewna, masy żywicznej i gipsu. Jedne stworzono specjalnie na potrzeby tegorocznej ekspozycji. Wśród nich znalazły się postacie śląskiej rodziny znajdujące się w nowo otwartej, prawej części ołtarza. Te figury nawiązują do tematu przewodniego żłóbka, który w tym roku brzmi: "Betlejem - ewangelią rodziny".

Złóbek po prawej stronie. / Fot. Magdalena FoltysSzopka w głównej nawie ołtarza zajmuje ok. 580 metrów kwadratowych. Cały żłobek ma 28 metrów wysokości i 9 metrów głębokości. Całość budowano ponad miesiąc. Nad figurami znajduje się taki układ gwiazd, jaki aktualnie jest nad Śląskiem i zmienia się cyklicznie, rozświetlając niebo coraz to innymi konstelacjami. Kształt szopki nawiązuje do krajobrazu Beskidów. W nawie ołtarza po
prawej stronie przedstawiona jest 100 - letnia katedra wraz z symbolami Śląska. Czołowe miejsce zajmuje kobieta ubrana w strój śląski oraz górnik. Znajduje się tam jeszcze zakonnik franciszkanin oraz lekarstwa. Natomiast po lewej stronie głównego żłóbka są postacie franciszkanów. Całości dopełnia pięknie zrobiona dekoracja z papieru.

Żłóbek ruchomy. / Fot. Magdalena FoltysDrugą atrakcja jest ruchoma szopka, znajduje się ona z boku kościoła, można ją również
oglądać tylko w okresie bożonarodzeniowym. Oczywiście centralnym punktem jest rodzina święta znajdująca się w otoczeniu zwierząt. Do tego z dwóch stron znajdują się ruchome figury. Jeżdżą na specjalnych platformach. Wśród postaci są papież Jan Paweł II, królowie Polski, kardynałowie m.in. Stefan Wyszyński. W pomieszczeniu, gdzie jest ruchoma szopka znajdują się również wystawa szopek z całego świata. Można zobaczyć szopkę m.in. z Afryki, Australii, USA. Każda jest inna i ma niepowtarzalny urok.

Szopka po lewej stronie kościoła. / Fot. Magdalena FoltysRuchome figury kardynałów i sióstr zakonnych. / Fot. Magdalena FoltysTrzecim żłóbkiem jest tzw. „żłobek żywy”. Istnieje on dopiero kilka lat i już cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego żywy żłobek? Ponieważ można w nim zobaczyć żywe zwierzęta w swoich zagrodach. Wśród nich, znajdują się bażanty i innego rodzaju ptactwo. Można zobaczyć również świnki wietnamskie. Szczególną atrakcją jest mały konik, który podobno gryzie, jednak wszystkie dzieci go głaszczą. Ponadto łase na głaskanie są kozy i baranki, które same podchodzą do ludzi i czekają na czułości z ich strony. Nowością w stajence są dwa strusie, które bardzo zaprzyjaźniły się z kogutem i kurami, z którymi są w jednej zagrodzie.

Kozy w szopce "żywej". / Fot. Magdalena FoltysSzopki można oglądać do poniedziałku 4 lutego. A dla tych co nie mogą przyjechać do Katowic zapraszam do odwiedzenia Bazyliki przez Internet. Po raz pierwszy w tym roku szopkę można oglądać także w Internecie na stronie www.parafia.panewniki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Śliczna:)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam ludzi z taką cierpliwością w wykonywaniu tych misternych dzieł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oglądałem kilka lat temu szopkę w Panewnikach, robi wrażenie (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.