Facebook Google+ Twitter

Trzy piątki trzynastego w 2012 roku. Zbliża się koniec świata?

Jakie uczucia wywołuje w Tobie dzisiejsza data? A może cierpisz na paraskewidekatriafobię i jest to paniczny lęk? Czy czarny kot już przebiegł ci drogę? Dziś pierwsza z trzech w tym roku okazji do szukania pecha. Kolejne w kwietniu i lipcu.

Dziś piątek trzynastego! / Fot. Dominik RutkowskiJeśli na pytanie o lęk odpowiedziałeś twierdząco - nie jesteś sam. Według niektórych źródeł podobnie ma około 17-21 milionów Amerykanów. Wielu ludzi tego dnia nie planuje dalekich podróży, nie załatwia ważnych spraw biznesowych, nie podejmuje ostatecznych decyzji, a niektórzy postanawiają nie kusić losu i cały dzień spędzają w bezpiecznym łóżku. To wszystko pozbawia światowy biznes milionów dolarów. Ale czym właściwie piątek trzynastego zasłużył na swoją złą sławę?

W numerologii liczba 12 symbolizuje doskonałość i kompletność, uważana jest za szczęśliwą i świętą. Rok ma 12 miesięcy, na tarczach zegarów jest 12 godzin, było 12 bogów Olimpu, mamy 12 znaków zodiaku, a Biblia mówi o 12 apostołach. To tylko niektóre przykłady, gdzie liczba 12 zajmuje ważną pozycję. Za to 13 - przeciwnie, uważana za symbol nieregularności, jest elementem przełamującym świętość i burzącym regułę.

W mitologii nordyckiej odnosi się do zabójstwa narodowego bohatera Baldera. Zgładził go Bóg Loki, który jako trzynasty i zarazem nieproszony gość wtargnął na zabawę. Według tego źródła trzynasta osoba przy stole ma zwiastować rychłe nieszczęście i śmierć jednego z biesiadników - czytamy na stronie didyouknow.org. Źródła historyczne mówią, że w piątek 13 października 1307 roku miała miejsce rzeź templariuszy. Podobno mistrz Zakonu Templariuszy przeklął w ten dzień króla i papieża, którzy zmarli niedługo potem. Stąd też miał powstać zabobon o piątku trzynastego.

Jednak niektóre źródła wskazują na coś zgoła innego, równie interesującego. W czasach pogańskich piątek uważano za najszczęśliwszy dzień tygodnia. Podporządkowany był on planecie Wenus, która jest symbolem miłości i szczęścia, a sama nazwa "piątek" podobno wywodzi się od imienia nordyckiej bogini miłości Freyi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tylko Pan Bóg zna datę końca świata i żaden człowiek nie może wiedzieć kiedy to nastąpi.
Teraz raczej trzeba się obawiać wybuchu trzeciej wojny światowej,albo Rosji która nas wymiecie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

No pewnie że koniec świata- Euro i Igrzyska, i do tego jeszcze Wimbledon i Tour de France. I jak to wszystko pogodzić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam tą datę :) Jest magiczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 13.01.2012 17:05

Dla mnie 13 jest najszczęśliwszą cyfrą. A piątek 13-go to dopiero gratka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie uważam siebie za przesądnego człowieka. Ale dzisiejsza data w połączeniu z faktem, że zdawałem dziś dwa egzaminy, sprawiła, że na moment się nad nią zastanowiłem. Niepotrzebnie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
juskowiak
  • juskowiak
  • 13.01.2012 10:19

ale 2011 rok juz minał szanowna autorko ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.