Facebook Google+ Twitter

Trzy podstawowe punkty zmiany prawa prasowego LPR

Podczas konferencji prasowej Roman Giertych przedstawił najważniejsze propozycje LPR dotyczące zmiany prawa prasowego: obowiązek drukowania sprostowania w ciągu tygodnia, kary finansowe za naruszenie dóbr i szybkie orzeczenia sądów.

Roman Giertych zaznaczył, że konferencja prasowa została zwołana z powodu nagonki na jego partię przez jedną z "gazet niemieckich wychodzących w języku polskim".

Roman Giertych / fot. MWMEDIASzef LPR stwierdził, iż nie jest zwolennikiem zamykania gazet, choć przyznał, iż z pewnością bez wielu z nich świat byłby piękniejszy. Zarzucił prasie publikowanie kłamstw i nierzetelność. Przedstawił trzy podstawowe punkty zmiany prawa prasowego, zaproponowanego przez LPR. "Idea zmiany prawa prasowego była omawiana z koalicjantami, natomiast te szczegóły nie. To jest nasza propozycja - klubu parlamentarnego LPR. Będziemy chcieli poddać ją pod debatę. Mają one urealnić to, co w tej chwili jest tylko teoretyczną możliwością" - zapowiedział Giertych.

1. Sprostowania i odpowiedzi

Wicepremier Giertych podkreślił, iż notoryczną praktyką wielu gazet jest odmawianie publikowania sprostowań i odpowiedzi. W związku z tym pierwszą propozycją jest wprowadzenie obowiązku ich wydrukowania w ciągu tygodnia. Nie wiadomo, czy miałby to być bezwzględny nakaz (abstrahujący od treści sprostowania). Tym bardziej, iż w obecnym prawie prasowym istnieje już taki zapis, który jednak precyzyjnie określa elementy pożądanego sprostowania bądź odpowiedzi.

2. Kary finansowe za kłamstwa

Drugi zarzut dotyczył publikowania, zwłaszcza w gazetach, pomówień i informacji nieprawdziwych. Prezes LPR poświęcił im większość konferencji. Domagał się wprowadzenia kar finansowych za tzw. naruszanie dóbr. Byłyby one ustalane drogą sądową, w zależności od rodzaju i skali zniesławienia oraz możliwości finansowych wydawcy.

3. Zasada szybkiego orzekania

Obie powyższe zmiany mają związek z zaangażowaniem sądów w rozstrzyganie wszelkiego rodzaju sporów. Miałoby to nastąpić w ciągu zaledwie siedmiu dni, tak że już po upływie dwóch tygodni od ukazania się np. pomówienia mogłoby zostać opublikowane sprostowanie, odpowiedź lub przeprosiny, a nie, jak z żalem mówił Giertych, po dwóch latach (tyle, jego zdaniem, trwają obecnie procesy prasowe).

Roman Giertych przedstawił także swojego stanowisko w sprawie szkolnych mundurków. Zapowiedział, że już od września 2008 roku będą one stopniowe wprowadzane do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów. Oczywiście, jeżeli zaproponowany projekt ustawy zostanie przyjęty.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.