Facebook Google+ Twitter

Trzy polskie alpinistki wyruszą do Kirgistanu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-13 10:58

Trzy polskie alpinistki wyruszają dziś do Kirgistanu, by zdobyć dwa siedmiotysięczniki leżące w paśmie gór Tien-Szan. Tercet „HiMountain Tien-Shan 2009 - Polish Female Expedition” zamierza zdobyć szczyt Chan Tengri o wysokości 7010 metrów oraz jedną z najtrudniejszych gór świata - Pik Pobiedy, leżący prawie 7,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. Szczytu Zwycięstwa nie zdobyła jeszcze żadna Polka.

Jak mówi uczestniczka wyprawy Ola Ihnatowicz, wyprawa jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko alpinistycznym. Jej zdaniem, są to góry trudne, wymagające wielu umiejętności, a Pik Pobiedy jest
trudniejszy do zdobycia, niż Mount Everest. W górach Tien-Syan panują nieprzewidywalne warunki pogodowe.

Alpinistki podkreślają, że wyprawa jest niebezpieczna, lecz są świadome niebezpieczeństw. Zapewniają, że dobrze przygotowały się na bardzo trudne warunki. Alpinistki dodają, że plan minimum to zdobycie szczytu Chan Tengri. Wyprawa jest również szansą na skompletowanie przez Aleksandrę Dzik pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR i uzyskanie tym samym prestiżowego tytułu "Śnieżnej Pantery".

W wyprawie biorą udział: Aleksandra Dzik z katowickiego klubu skialpinistycznego "Kandahar", oraz Aleksandra Ihnatowicz i Joanna Stasielak z warszawskiego Klubu Wysokogórskiego. Uczestniczki wyprawy planują powrót do Polski 28 sierpnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.