Facebook Google+ Twitter

Trzy tomy, które coś zmieniły w moim życiu

Wskazuję na trzy książki jakimi są trzy tomy "Historii filozofii" Władysława Tatarkiewicza. Nie wymieniam przy tym Biblii czy "Manifestu komunistycznego", które dość jednoznacznie kojarzą się ze zmianami i wpływem na życie.

"Newton nie mógł uznać takiego dowodu, gdyż dopatrywanie się działania celów w przyrodzie uważał za ludzki przesąd; o przyrodzie był przekonany, iż działa mechanicznie, jak maszyna." - Tatarkiewicz / Fot. fotografia autorska"Nawet to, że filozofia jest nauką, nie zawsze było uznawane przez tych, co ją uprawiali."
- cytat z "Historii filozofii" (t.I) - Władysław Tatarkiewicz

Książka, a zmiany jakie może wprowadzić w życie osobiste byle dzieło to temat, który skłania do wskazań oczywistych. Pominąłem jednak kilka myśli ludzkich znanych w swojej formie książkowej z wielu powodów. Jednym z nich jest chęć wskazania pewnej spójności w różnorodności. Stwierdziłem nie po raz pierwszy, że książką jaka wywołuje we mnie pewne emocje i wspomnienia jest "Historia filozofii" Władysława Tatarkiewicza. Poniekąd prezent od mojego ojca, który wiele zmienił, a zarazem nie wydaje się by to co zaszło w moim życiu było w znacznym stopniu odczuwalne na świecie. Być może specjaliści zajmujący się teorią chaosu mają na ten temat inne zdanie.

Trzy tomy Tatarkiewicza pozwoliły bym dość wcześnie stwierdził, że dzieło znamionuje pewien porządek, który warto sobie stawiać za wzór. Zdarza się, że wydawnictwa o zacięciu encyklopedycznym czy podręczniki przyprawiają o nieposłuszeństwo narząd wzroku i pozostawiają ślad w pamięci na długie lata. "Historia filozofii" sprawiła, że nim ukończyłem ośmioletnią szkołę podstawową byłem gotów do dojrzalszego zapatrywania się na naukę szeroko rozumianą. Przy okazji nauczyłem się, że próby pamięciowego ogarniania materiału bywają czymś różnym od choćby fragmentarycznego zrozumienia wybranych zagadnień. Te trzy tomy sprawiły, iż większą uwagę przykładałem do zjawisk, odkryć i innych przejawów codzienności jako do wymagających czegoś więcej niż prostego omówienia i prostych obliczeń przy użyciu kilku wzorów. Pośrednio zmieniło to też o tyle moje usposobienie, że stałem się bardziej cierpliwy. Dzieło Tatarkiewicza zmieniło też moje spojrzenie na książkę jako zapis myśli ludzkiej i jej rolę w życiu. Niestety już w młodym wieku przekonałem się, że książka może być instrumentem służącym manipulacji i pewnym formom indoktrynacji. Nie bez zmian ostał się mój pogląd na datowanie w historii, konwencje temporalne i chronologię właściwą dziejom literatury.

"Historia filozofii" stała się zatem powodem pewnych zmian jakie w ogólności nie zachodzą w mgnieniu oka. Pozwoliła zadać kilka pytań i doczekać się kilku odpowiedzi. Poza tym, kiedy nie mogę sobie przypomnieć czegoś o przykładowym Shaftesburym sięgam wpierw po tom autorstwa Tatarkiewicza niźli zasiadam do komputera. Nawet jeżeli wskazuje się na częściową niedzisiejszość trzech tomów.


article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Katarzyna Bartkowska

Jestem umiarkowanym zwolennikiem jakichkolwiek rankingów i zestawień ale bywa, że są potrzebne. Gwoli orientacji mógłbym dodać link do co najmniej kilku tysięcy tytułów, które wnoszą nie mniej do uniwersum zainteresowań. Racja bytu tego rodzaju lektur uzasadniana jest pierwotnymi przekonaniami meliorystycznymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filozofia daje mi również oparcie. "Historia filozofii" to najlepsza książka z tej dziedziny. Zgadzam się też, że Tatarkiewicz przybliżył ją bardzo dobrze. Jest to chyba najbardziej znana pozycja, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się, że "Historia Filozofii" uczy cierpliwości. Najnowsze jej wydanie bardzo zachęca do przeczytania. Niestety, książkę pamiętam ze studiów, kiedy było mało czasu do przeczytania i nauczenia się na egzamin.. Nie wspominam więc najmilej jej lektury.. A szkoda..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.