Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15563 miejsce

Trzyletnia malarka Iris podąża śladami mistrza Clauda Moneta

To niecodzienny talent. Trzyletnie dziecko cierpiące na autyzm, tworzy obrazy na miarę słynnego mistrza pędzla Claude Moneta, malarza przełomu wieków XIX i XX.

Trzyletnia Iris Grace Halmshaw z Leicestershire (księstwo w środkowej Anglii) nie mówi. W zamian pędzlem tworzy zdumiewające obrazy, za które kolekcjonerzy dzieł sztuki płacą obecnie 1800 euro, traktując jej działa jako „Mini-Monet”. Pieniądze z obrazów rodzice przeznaczają na jej terapię.

Iris przy pracy nad nowym obrazen / Fot. Fot. Pryw. Halmshaw, Iris GracyMalarstwo dla cierpiącej na autyzm dziewczynki stało się nie tylko powołaniem, ale jedyną drogą komunikowania ze światem. Jako dwuletnie dziecko nie reagowała na żadne dźwięki, unikała kontaktu wzrokowego, odrzucała zabawki. Autyzm pogrążał ją do tego stopnia, że bała się nawet grupy dzieci, co powodowało uzasadniony strach. Wpadała w panikę. Dopiero malowanie przywracało jej spokój.

 / Fot. Fot. Pryw.  Halmshaw, Iris GracyNajchętniej maluje w ogrodzie wśród zieleni i kwiatów. Nie uznaje sztalugi, woli płaszczyznę, dlatego maluje na stole. Preferuje jasne kolory, takie same jakie spotykamy u mistrza Claude Moneta. „To jej świat, którym ona żyje” – mówi jej mama Arabella (32 l.) W listopadzie tego roku obrazy małej Irisy eksponowane będą na wernisażu w londyńskiej galerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ależ Panie Andrzeju, dziecko może wiedzieć bardzo dużo o świecie. Na przykład, że potrafi być zły i okrutny wobec tak niewinnych istot jak właśnie to dziecko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poruszająca historia i świadcząca o tym, jak bardzo kojąca i potrzebna człowiekowi jest sztuka. Wiek dziewczynki (3 i pół roku) pokazuje, że jest to niezależne od wieku. A obrazy są kojące i uspokajające, myślę, że prawdziwy artyzm szuka harmonii, ona już ją znalazła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała Iris czuje i widzi świat jak "dużą wodę"; czy słyszy go jako szum fal i plusk deszczu -możemy się tylko domyślać.
Obrazy małej kojarzą się z filmem "Wielki błękit", a szczególnie sceną, kiedy głównemu bohaterowi, w trakcie sennych majaków, ocean wypełnia cały pokój...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno, na stronie Iris ktoś napisał w komentarzu, że jej obrazy są uspokajające i kojące. Sądzę, że to są właśnie okienka, przez które możemy zajrzeć do świata dziewczynki. I jeśli ten wewnętrzny świat osób autystycznych jest właśnie taki, to nic dziwnego, że przeraża ich to, co znajduje się poza nim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podobają mi się jej obrazy. Zawsze mnie też ciekawiło co się dzieje w umyśle takich ludzi i jak wygląda ten ich zamknięty, własny świat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe kto o tym napisał pierwszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autyści mają często nadzwyczajne zdolności muzyczne lub malarskie i są leczeni muzyką lub malarstwem, gdzie osiągają niezwykłe efekty.
Z pewnością mała Iris ma dodatkowo talent który pomoże jej lepiej żyć jako osobie z dysfunkcją psychiczną. Jak widać ma przedsiębiorczą mamę która troszczy się o przyszłość dziecka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem dlaczego tak to odebrałem, ale ta historia na swój sposób jest... wzruszająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.