Facebook Google+ Twitter

Trzymaj ciepło, zatrzymaj pieniądze

W Poznaniu zakończyła się II edycja akcji "Trzymaj ciepło". Za zgodą właścicieli sprawdzono, w których miejscach budynki są słabo uszczelnione i gdzie ucieka cenne ciepło.

Projekt służy pokazaniu mieszkańcom Poznania ile tracą na tym, że ich domostwa są źle zaizolowane. Tym samym nie odbija się to tylko na ich portfelach, ale także na otaczającym nas środowisku. Chętnych, którzy zgłosili się do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta było wielu.

Spośród 245 wybrano 200 domów, które mogły się poddać zbadaniu. Budynki usytuowane były na czterech osiedlach Poznania: Winogrady, Smochowice, Warszawskie i Świerczewo. Akcja polegała na nocnym filmowaniu budynku kamerami termowizyjnymi, które rejestrowały ile z wnętrza domu wydobywa się ciepłego powietrza i gdzie ono ucieka. Takie miejsca oznaczone są na zdjęciach kolorem czerwonym.

Najczęstszymi przyczynami słabego utrzymywania się ciepła są nieszczelne okna i drzwi. Inne to źle zamontowane na ścianach rynny ściekowe, czy odbiorniki telewizyjne, np. anteny satelitarne. Takie ubytki można jednak dość szybko zniwelować. Prawdziwy problem pojawia się, gdy nieszczelne są całe ściany. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy ogólne ocieplenie budynku.

Akcja "Trzymaj ciepło" została przyjęta z entuzjazmem przez wszystkich poznaniaków. Większość z nich, tak jak pan Tomasz, wypowiada się pozytywnie na ten temat: - Doskonały pomysł. Niby taki prosty sposób wykrycia wszystkich nieszczelności naszych ścian, a tak mało powszechny. Ciekawe tylko ile wynosi koszt takiego badania… - mówi.

Cena to jedyny minus tej metody. Sposób wyszukiwania jest prosty, ale nie najtańszy. Akcja pozwala szczęśliwcom na bezpłatne sprawdzenie budynku. Natomiast poza nią taka inwestycja może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Miasto nie zamierza zrywać z tym projektem. Ta edycja pokazała, że tylko 6 z wszystkich przeanalizowanych domostw jest wystarczająco szczelna i nie ma praktycznie żadnych ubytków ciepła. To zbyt mały procent do tego by mogło się mówić o tym, że poznaniacy nie ponoszą strat finansowych.

- Projekt "Trzymaj ciepło" okazał się bardzo trafny. Planowaliśmy przyjmować zgłoszenia przez 2 miesiące, a pula miejsc rozeszła się w ciągu dnia. Przerosło to nasze oczekiwania, ale podkreślę, że projekt miał charakter pilotażowy, gdyż chcieliśmy zobaczyć czy poznaniacy zainteresują się takimi badaniami. - Powiedział dla portalu mmpoznan.pl Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Już dziś można się zgłosić do kolejnego badania "Trzymaj ciepło". Chętni mogą zgłaszać się w Wydziale Ochrony Środowiska. Projekt zostanie rozwinięty i przeprowadzony będzie na terenie całego miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.