Facebook Google+ Twitter

Trzynaście premier Jaracza

Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza przedstawił swoje plany repertuarowe na najbliższy sezon. Pierwszą premierą będzie "Don Kichote" Miguela Cervantesa, pozostałe 12 nowych spektakli to m.in. inscenizacje Brechta, Gogola, Szekspira i dramaturgia współczesna.

Logo Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie / Fot. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie13 premier w nadchodzącym sezonie, dwa festiwale i szereg spotkań z interesującymi ludźmi to plany olsztyńskiego teatru na najbliższe 10 miesięcy.

Teatr Jaracza wznowił prace po wakacjach w połowie września, ale właściwą inauguracją sezonu będzie sobotnia (27 września) premiera „Don Kichote” Cervantesa w reżyserii Pawła Szumca (adaptację powieści przygotował Marek Fiedor). W tytułowej roli zobaczymy Artura Sterankę, opromienionego sukcesem w "Czterech nocach z Anną" Jerzego Skolimowskiego. Dyrektor teatru Janusz Kijowski podkreśla, że chciał rozpocząć sezon sztuką uniwersalną, adresowaną zarówno do dorosłej publiczności, która oglądać będzie spektakl na wieczornych przedstawieniach, jak i do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Nietypowa promocja pierwszej premiery tego sezonu w Teatrze Jaracza - przed budynkiem teatru stanęła plansza reklamująca "Don Kichote", która pozwala zrobić sobie zdjęcie jako Sancho Pansie albo Dulcynei / Fot. Teatr im. Stefana Jaracza w OlsztynieDwa tygodnie później na Scenie Kameralnej odbędzie się prapremiera polska „Żydówek nie obsługujemy” Mariusza Sieniewicza - znanego olsztyńskiego pisarza i jednocześnie asystenta dyrektora ds. programowych w Teatrze Jaracza. Adaptację opowiadań przygotował Piotr Jędrzejas, on też reżyseruje spektakl. Główną rolę zagra Grzegorz Gromek.

Trwają też próby na trzeciej scenie olsztyńskiego teatru - Scenie u Sewruka (Aleksander Sewruk - znany aktor teatralny i flimowy był wieloletnim dyrektorem Jaracza). Studenci III roku Studium Aktorskiego zaczęli przygotowania do pierwszego dyplomu dramatycznego. Będzie to „Kopciuch” Janusza Głowackiego w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego. Kolejnym dyplomem będzie „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Macieja Mydlaka oraz spektakl muzyczny w reżyserii i układzie Jerzego Satanowskiego. – Po ubiegłorocznych doświadczeniach i sukcesie „Gershwina” w reżyserii Macieja Korwina doszliśmy do wniosku, że spektakle muzyczne powinny być na wysokim poziomie, a gwarantuje go dobry reżyser – mówi Janusz Kijowski.

Zaczęły się również próby na czwartej scenie Teatru Jaracza - Scenie Margines. Młody reżyser Kuba Kowalski pracuje nad sztuką Dei Loher „Medea na Manhattanie”. To będzie kolejna prapremiera w tym sezonie.

Inne propozycje Jaracza na ten sezon to spektakl oparty na piosenkach z „Kabaretu Starszych Panów” w reżyserii Julii Wernio. Na widzów czekają też premiery „Produktu” Marka Ravenhilla w reżyserii Michała Kotańskiego, „Ellinga” Axela Hellsteniusa, którego przygotuje Norbert Rakowski, „Wesołych kumoszek z Windsoru” Szekspira w reżyserii Siergieja Korniuszczenki, „Wesela u drobnomieszczan” Bertolta Brechta, które wystawi Giovanny Castellanos. Kolejną prapremierą w nowym sezonie będzie sztuka „Fewer Emergencies” Martina Crimpa w reżyserii Iwo Vedrala, którą będzie można oglądać na Scenie Margines.

W lutym teatr chce obchodzić 111. urodziny Bertolta Brechta i już teraz przygotowuje się do Olsztyńskich Spotkań Teatralnych oraz kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy”. Z kolei już w październiku teatr razem z "Krytyką Polityczną" organizuje cykl spotkań "Cztery strzały Czerwonego Października". Rozmowy na tematy okołoteatralne i społeczne będą się odbywały w każdy poniedziałek o godz.18 na Scenie Margines. Gośćmi będą m.in. Jan Klata, Wiktor Rubin, Monika Strzępka, Magdalena Środa, Krzysztof Tomasik i Jacek Adamas.

Repertuar Teatru im. Stefana Jaracza można znaleźć tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.