Facebook Google+ Twitter

Trzynastka nie zawsze pechowa

"Trzynasta opowieść" jest bestsellerowym debiutem nauczycielki akademickiej z Yorkshire - Diane Setterfield. Autorka dzięki swojej pierwszej książce stała się milionerką. Prawa do wydania jej dzieła wykupiły 32 kraje.

okładka książki / Fot. www.wydawnictwoamber.plKsiążka, która zdobyła tak wielki rozgłos i pierwsze miejsca na listach bestsellerów w Ameryce i Wielkiej Brytanii w swojej formie nawiązuje do klasyki XIX-wiecznej literatury Anglii i Francji. Bardzo wyraźnie oddzielony wstęp, rozwinięcie i zakończenie mogłoby wydawać się mało ciekawym i przestarzałym sposobem na "zrobienie dobrej książki", jednak w tym przypadku idealnie komponuje się to z treścią i sposobem pisania autorki.

Dzięki wprowadzeniu kilku narratorów jesteśmy w stanie spojrzeć na sprawę z kilku punktów widzenia, co niewątpliwie urozmaica fabułę, a jednocześnie pomaga w zrozumieniu jej. Ze względu na stylizację na XIX-wieczną literaturę można mieć wrażenie, że czytelnik przenosi się w czasie. Sceneria, czyli stary, opuszczony dwór w parku, może sprawiać wrażenie przeklętego, postaci i budowa książki celowo przywołują ducha epoki. Dzięki tym zabiegom książka staje się bramą do innego świata, którego celem jest wciągnięcie czytelnika, całkowite pochłonięcie i omotanie go swą tajemnicą.

Nie jest to kryminał, jednak bez trudu odnajdujemy w książce Setterfield wątki detektywistyczne. Właśnie mieszające się cechy kryminału, powieści i thrillera czynią ją tak inną od wszystkich i wciągającą.

Vida Winter, to jedna z największych powieściopisarek swoich czasów, a zarazem najszczodrzej obdarowana przez los talentem do wymyślnych kłamstw. Autorka 56 książek, z których 19 doczekało się ekranizacji. Kobieta, która nie może opędzić się od dziennikarzy od lat usiłują napisać kilka prawdziwych słów o niej. A jednocześnie jedna z bohaterek „Trzynastej opowieści”. Ta doskonale wyszkolona w sztuce tworzenia bajecznej nieprawdy autorka, w obliczu zbliżającej się śmierci chce w końcu opowiedzieć komuś swoja prawdziwą historię. Była już sierotą wychowaną w szwajcarskim klasztorze, dziewczynką, która po zagubieniu rodziców w Bombaju zarabiała na chleb opowiadaniem bajek na ulicy, zaginioną córką paryskiej prostytutki oraz wieloma innymi niesamowitymi postaciami. Wreszcie przyszedł czas na to żeby przedstawić czytelnikowi całą prawdę o wielkiej autorce.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przeczytałam :) Książka jest świetna ! Bardzo wciąga i niesamowicie pochłania całego czytelnika :) Polecam :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książka w sam raz po niedzielnym egzaminie :) Właśnie ją sobie ściągam w formie pdf :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.