Facebook Google+ Twitter

Trzynastu kandydatów do Złotych Aniołów na festiwalu Tofifest 2014 w Toruniu

Festiwal filmowy Tofifest ujawnia selekcję konkursu głównego ON AIR. Wystartuje w nim trzynaście filmów z Ukrainy, Polski, Niemiec, Izraela, Słowenii, Gruzji, Grecji, Wielkiej Brytanii i Etiopii. W stawce znajdzie się budzący zachwyty krytyki gruziński Corn Island, ukraiński epos o mistrzu kina Siergieju Paradżanowie oraz wyprodukowany przez Angelinę Jolie etiopski film Difret.

kadr z filmu Zero Motivation / Fot. archiwum TofifestKonkurs ON AIR jest autorskim wyborem najlepszych debiutów ostatnich 12 miesięcy. W tegorocznej stawce królują filmy europejskie. Mocną reprezentację ma Ukraina, Gruzja i Polska.

Ukrainę reprezentują dwa filmy. Paradjanov (Paradżanow) Oleny Fetisovej i Serge Avedikiana (Premiera Polska) to biografia Siergieja Paradżanowa, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców kina w XX wieku. Ten wszechstronny artysta i dysydent, wiele lat więziony był przez władze ZSRR za głoszone poglądy i niezależność artystyczną. Film otrzymał nagrodę jury Tallinn Black Nights FF. The Tribe (Plemię/Plemya), Myroslava Slaboshpytskiy’ego uhonorowano w tym roku w Cannes trzema ważnymi nagrodami. To fascynujący film, w którym nie pada ani jedno słowo. Opowiada o specjalnej szkole z internatem dla głuchoniemych do której trafia Siergiej – główny bohater, który musi stawić czoła szkolnemu gangowi.

Gruzję w ON AIR reprezentują także dwa filmy. Corn Island (Kukurydziana wyspa / Simindis Kundzuli), w reżyserii Giorgi Ovashvili (Premiera Polska) zwycięzca tegorocznego festiwalu w Karlovych Varach i gruziński kandydat do Oscara, to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. Variety nazwało film "Masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski. Z nutą ‘Burzy’ Szekspira". Drugi Gruzin w konkursie, Levan Koguashvili, przywiezie do Torunia Blind date (Randka w ciemno / Shemtkhveviti paemnebi), komediodramat o silnych kobietach i smutnych mężczyznach z kryzysem "40-tki". Film docenili jurorzy Sofia IFF, GoEast Festival w Wiesbaden oraz Lecce FF.

Polska także ma w konkursie dwa filmy. Hardkor Disko Krzysztofa Skoniecznego, zwycięzca festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, jest debiutem pełnometrażowym jednego z najlepszych, polskich twórców teledysków. Kebab i Horoskop (Kebab & Horoscope) Grzegorza Jaroszuka jest iście czeską w klimacie historią dwójki oszustów, którzy udając specjalistów od marketingu mają uratować od upadku sklep z dywanami. To czarny koń festiwalowej stawki. Film otrzymał dwie nagrody na właśnie zakończonym festiwalu w Gdyni.

Amerykańsko - etiopski Difret w reżyserii Zeresenay Berhane Mehari nagrodziła publiczność Sundance FF oraz Berlinale. Producentką filmu jest Angelina Jolie, która od lat walczy o prawa kobiet w Afryce. O tym właśnie mówi Difret. Opisuje szokującą tradycję etiopskiej wsi – porywanie z gwałtem "w celu poślubienia" oraz batalię sądową o wolność dziewczynki, która zabiła w czasie jednego z takich uprowadzeń, swojego porywacza.

Niemcy reprezentuje Kreuzweg (Droga krzyżowa/ Stations of the Cross) Dietricha Brüggemanna - poruszająca historia o tym do czego prowadzić może fanatycznie wyznawany katolicyzm. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale’2014 oraz nagrody na Norge FF i Edinburgh FF. Zero motivation (Efes beyahasei enosh) w reżyserii Talya Lavie (Premiera Polska) to reprezentant Izraela. Ostry, czarny i komediowy portret codziennego życia młodych żołnierek pracujących w armijnym biurze, pokazujący sytuację kobiet w izraelskim wojsku. Film dostał dwie nagrody na Tribeca FF w Nowym Jorku oraz 12 nominacji do izraelskich nagród filmowych.

Class Enemy (Klasowy wróg / Razredni sovražnik), Roka Bičeka, to konkursowy reprezentant Słowenii. Osadzona we współczesnej, słoweńskiej szkole historia dramatu do jakiego dochodzi na linii uczniowie – jeden z nauczycieli. Film nagrodzono na MFF w Bratysławie i MFF w Wilnie. Szwedzki Turysta. Siła wyższa (Tourist / Force Majeure), Rubena Östlunda (Premiera Polska), jest pozornie błahą opowieścią o wycieczce rodziny z dziećmi w Alpy Francuskie na narty. Naprawdę zaś zadaje pytania o przyczyny rozpadu związków kobiet i mężczyzn. Film wygrał nagrodę jury sekcji Un Certain Regard na tegorocznym Cannes.

Reprezentujący Wielką Brytanię Snow in Paradise, Andrew Hulme’a (Premiera Polska), to mocny film, bazujący na autentycznej historii Martina Askewa, który dorastał w przeżartym przestępczością londyńskim East Endzie, gdzie królowała kultura przemocy. Film porusza bardzo aktualny temat rosnącej roli Islamu w środowiskach emigranckich. Polską premierę ma na Tofifest A Blast Syllasa Tzoumerkasa, który reprezentuje Grecję (PREMIERA POLSKA). To historia Marii, żyjącej spokojnym życiem matki i żony, której życie runie w jednej chwili.

Zwycięzcę konkursu ON AIR poznamy 24 października podczas gali zakończenia Tofifest w centrum festiwalowym Od Nowa w Toruniu.

Filmy Konkursu ON AIR Tofifest’2014
· A Blast, Syllas Tzoumerkas, 2014, Grecja, Holandia, Niemcy (PREMIERA POLSKA)
· Blind dates (Randka w ciemno / Shemtkhveviti paemnebi), Levan Koguashvili, 2013, Gruzja, Ukraina
· Class Enemy (Klasowy wróg / Razredni sovražnik), Rok Biček, 2013 Słowenia
· Corn Island (Kukurydziana wyspa / Simindis Kundzuli), George Ovashvili, 2014, Gruzja, Niemcy, Francja, Czechy (PREMIERA POLSKA)
· Difret, Zeresenay Berhane Mehari, 2014, Etiopia, USA
· Hardkor Disko, Krzysztof Skonieczny, 2014 Polska
· Kebab i Horoskop (Kebab & Horoscope), Grzegorz Jaroszuk, 2014, Polska
· Kreuzweg (Droga krzyżowa/ Stations of the Cross), Dietrich Brüggemann, 2014, Niemcy
· Paradjanov (Paradżanow), Olena Fetisova & Serge Avedikian, 2013, Ukraina, Francja, Gruzja, Armenia (PREMIERA POLSKA)
· Plemię (The Tribe/Plemya), Myroslav Slaboshpytskiy, 2014, Ukraina
· Snow in Paradise, Andrew Hulme, 2014, Wielka Brytania (PREMIERA POLSKA)
· Turysta. Siła wyższa (Tourist / Force Majeure), Ruben Östlund, 2014, Szwecja, Dania, Francja, Norwegia (PREMIERA POLSKA)
· Zero motivation (Efes beyahasei enosh), Talya Lavie, 2014, Izrael, Francja (PREMIERA POLSKA)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.