Facebook Google+ Twitter

Trzysta kilometrów piechotą. Część II

Kiedy pielgrzymka już na dobre się rozpocznie, gdy jesteśmy coraz dalej od domu, coraz brudniejsi i coraz bardziej zmęczeni, ogarniają wątpliwości: czy iść dalej? Zwłaszcza, gdy ma się w perspektywie nocleg na szkolnym korytarzu...

Kolacja w szkole. Fot. Katarzyna Głuszak / Fot. Katarzyna GłuszakKażdy pielgrzymkowy dzień jest podobny: modlitwa, msza, modlitwa, modlitwa, modlitwa. Czasem konferencje - w tym roku poszliśmy z duchem czasu, słuchamy konferencji nagranych na pendrive'a. Ponadto, codziennie ksiądz odczytuje fragmenty tekstu o księdzu Jerzym Popiełuszko. W związku z niedawną jego beatyfikacją, codziennie poznawać będziemy kolejne szczegóły z jego życia, wspomnienia osób mu bliskich. Na marginesie, mówiąc o redemptorystach, ksiądz jednak dodaje od siebie wspaniałość ich dokonań, podając za przykład Radio Maryja. Nie wiem, czy jest to przykład najszczęśliwszy – rzeczone radio budzi przecież kontrowersje także wśród środowisk kościelnych. Niemniej jednak ksiądz kontynuuje na linii, jaką rozpoczął już „inwokacją” do TVN-u. Mówi więc, że matka ś.p. księdza Popiełuszki sama powiedziała, że syn jej będzie ogłoszony błogosławionym, gdy będzie Polsce potrzebny – i tak się stało. Ponadto, ksiądz zachęca nas do modlitw do Maryi. Mówi, że jej wstawiennictwo jest niezwykle ważne. Przywołał przy tym przykład - dość zaskakujący jak dla mnie: - W 1985 roku była gotowa wojna nuklearna, ale papież poświęcił Maryi świat w swojej modlitwie, no i do tej wojny nie doszło.

Przychodzi wreszcie pora różańca. Na pielgrzymce istnieje zwyczaj pisania intencji nocleg w szkole. Fot. Katarzyna Głuszak / Fot. Katarzyna Głuszakróżańcowych, które następnie są odczytywane przed modlitwą. Bywają tam zwykłe prośby, spod znaku dobrej pogody i udanego noclegu, bywają dość smutne historie – błaganie o uzdrowienie nieuleczalnie chorych albo o wyzwolenie z nałogów, bywają też takie, które mnie osobiście tyle samo irytują, co śmieszą: tym razem jest to prośba o sukcesy Radia Maryja oraz TV Trwam. Innym razem modlitwa dotyczyć miała – tu cytuję, bo sama nie do końca rozumiem owo przesłanie - „tych, którzy sieją obrzydzenie i tych którzy brzydzą narkotykami i pornografią”. Brzydzą innych? Brzydzą się? Nie wiadomo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.