Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8207 miejsce

Tsunami zagraża Wielkiej Brytanii

Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że Wyspy narażone są na niebezpieczeństwo fal tsunami, będących skutkiem trzęsienia ziemi na Oceanie Atlantyckim. Na Półwyspie Kornwalijskim zwołano forum w celu podjęcia działań ratunkowych

Tsunami w Tajlandii / Fot. Wikipedia Badania brytyjskich naukowców Wyspom Brytyjskim grozi niewyobrażalna katastrofa. Według specjalistów, ewentualne trzęsienie ziemi na Oceanie Atlantyckim wywołać może falę tsunami, która zaleje spore obszary Królestwa. Do tragedii może dojść na skutek silnych wstrząsów na Oceanie Atlantyckim.

Fala, która ukształtowałaby się w wyniku drgań skorupy ziemskiej na oceanie, mogłaby sięgać ponad trzy metry. Przedstawiciele kręgów badawczych prognozują, że w ciągu zaledwie kilku godzin zniszczone zostałoby całe wybrzeże w obszarze Kornwalii, a wspomniane wyspy Scilly zniknęłyby z map.

Naukowcy ostrzegają, że opieszałość administracji doprowadzić może do katastrofy podobnej do tej, która w 1755 r. spustoszyła Lizbonę. W XVIII w. wstrząsy, które odnotowano wówczas w Portugalii, mogły mieć siłę nawet 9 stopni w skali Richtera. Spowodowana przez nie fala tsunami miała ok. 20 metrów. W wyniku kataklizmu Lizbona została obrócona w ruinę, a ok. 30 tysięcy ludzi zginęło. Skutki tamtego zdarzenia odczuła też Anglia.

W Wielkiej Brytanii narasta atmosfera niepokoju i strachu na wieść o zagrożeniu falą tsunami. Zwołano lokalne forum na Półwyspie Kornwalijskim, gdzie dyskutowano na temat zagadnień bezpieczeństwa. W spotkaniu udział wzięła policja, miejscy planiści oraz przedstawiciele służb ratunkowych. W związku z realnym zagrożeniem tworzony jest scenariusz przeciwdziałania temu kataklizmowi.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak. Prowadzone są w Polsce badania naukowe nad stworzeniem systemu ochrony wybrzeża przed tsunami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tsunami grozi też Polsce i jakoś naukowcy nie biją na alarm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.