Facebook Google+ Twitter

Tu spoczywa Bona, królowa...Bari

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-03-03 14:41

Bari, jak wiele włoskich miasteczek, kryje mnóstwo zabytków. Jednym z nich jest potężna budowla romańska o charakterystycznej surowej formie – bazylika św. Mikołaja, patrona miasta. A tam, oprócz relikwii świętego, znajduje się grobowiec kr

Impulsem do wzniesienia tego budynku na przełomie XI i XII wieku było przewiezienie z Myry (dzisiejsza Turcja) do Bari relikwii świętego patrona bazyliki. Jego ciało spoczęło tu w 1087 roku. Budowla wielokrotnie w dawnych czasach służyła jako forteca obronna. Obecnie kustoszami bazyliki są dominikanie.
Królowa Bona była władczynią Bari i to właśnie tu w bazylice modliła się zarówno przy grobie św. Mikołaja oraz w kaplicy bariskiego zamku. Jak głosi jedna z licznych wersji, wiele lat później zakończyła w nim swoje barwne życie otruta przez swojego zaufanego doradcę Jana Pappacodę. Ikona z wizerunkiem świętego wisiała też w sypialni Bony na wawelskim zamku.
Nagrobek monarchini znajduje się w bazylice i wykonany został w stylu manierystycznym. Zlecenie na jego stworzenie przyjął Santi Gucci w 1593 roku od Anny Jagiellonki, córki królowej Bony. Mauzoleum umieszczono za ołtarzem głównym świątyni. Sarkofag zdobi rzeźba przedstawiająca klęczącą Bonę w schyłkowych latach jej życia. Obok polskiej królowej stoją patroni Polski i Bari - św. Stanisław i św. Mikołaj.
Ponad grobowcem pod koniec XVI wieku wmurowano płaskorzeźbę wyobrażającą Zmartwychwstanie Chrystusa. W kolejnych latach mury pokryto freskami przedstawiającymi polskich świętych i królów. Znalazły się tu wizerunki m. in. św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława Kostki i św. Ludwika Gonzagi, a także Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Marii Ludwiki Gonzagi . W pierwszej połowie XX wieku usunięto stąd większość polskich akcentów, nie bacząc na historyczną i artystyczną wartość kompozycji. Argumentowano to tym, że ich barkowy charakter nie pasuje do obrazu całej świątyni. Malowidła uległy zniszczeniu.

Autorem tekstu jest: Karolina Goraj, więcej na www.amo-italia.com
(Emilia Kotajny)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.