Facebook Google+ Twitter

Tuchów: 68 rocznica wybuchu II wojny światowej

W Tuchowie uroczyście upamiętniano tragiczne wydarzenia II wojny światowej oraz heroiczną walkę Polaków w obronie ojczyzny.

Pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej złozono kwiaty / Fot. Kamil WszołekChoć Tuchów bardziej ucierpiał w czasie I wojny światowej, to jednak wiele osób zginęło w gminie w latach 1939 - 1945. Świadczą o tym liczne pomniki i krzyże w miejscach zbiorowych rozstrzeliwań. Na pamiątkę tych straszliwych wydarzeń w mieście wzniesiono pomnik, który przypomina mieszkańcom minione dzieje. Rokrocznie dobywają się przy nim uroczystości związane z walką zbrojną w obronie ojczyzny. Także na terenie gminy w tamtym okresie działał batalion „Barbara” – 16 pułk piechoty Armii Krajowej. Batalion szczególnie wpisał się w historię Polski w czasie akcji „Burza” w 1944 r.

Sobotnia uroczystość 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęła się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Msza sprawowana była w intencji ojczyzny oraz wszystkich ofiar II wojny światowej żyjących w Tuchowie. Później wszyscy zebrani uroczyście przemaszerowali pod pomnik „Ofiar Hitleryzmu pomordowanych w Tuchowie i okolicy”. Tam odbył się apel poległych oraz montaż poetycki przygotowany przez młodzież. Na koniec włodarze miasta, delegacje kombatantów oraz młodzież z tuchowskich szkół złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
Pomnik w Tuchowie / Fot. Kamil Wszołek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.