Facebook Google+ Twitter

Tuczapski zeznawał w sprawie stanu wojennego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-07 17:05

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa w procesie dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego. Na poprzedniej rozprawie składanie wyjaśnień zakończył generał Wojciech Jaruzelski. Sąd uznał jednak, że pytania będzie mu zadawał dopiero, kiedy pozostali oskarżeni ustosunkują się do aktu oskarżenia.

Dziś składanie wyjaśnień rozpoczął generał Tadeusz Tuczapski, wiceminister obrony narodowej w latach 1980-81. Nie przyznał się do winy. Powiedział, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była najlepszą, jaką mogła podjąć ówczesna władza. Przyznał, że stan wojenny naruszył prawa człowieka i konstytucję, nie było to jednak, jak powiedział, mniejsze zło, ale akt wyższej konieczności. Generał Tuczapski dodał, że bez stanu wojennego nie byłyby możliwe zmiany niepodległościowe, jakie nastąpiły pod koniec lat 80.

Postawione mu zarzuty Tuczapski uznał za bezpodstawne, a akt oskarżenia - za jednostronny i subiektywny. Generał będzie kontynuował składanie wyjaśnień na następnej rozprawie - 19 listopada.
Mimo braku przeciwwskazań lekarskich, po raz kolejny przed sądem nie stawił się generał Czesław Kiszczak. Generał złożył tylko pismo, w którym poinformował, że nie może wziąć udziału w rozprawie ze względu na dolegliwości bólowe w nodze. Sąd nie podjął żadnej decyzji o zastosowaniu wobec oskarżonego kar porządkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.