Facebook Google+ Twitter

"Tułacze losy” – pamiętniki emigracyjne dwóch pokoleń kobiet

W Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii, w lutym 2011 roku, ogłoszono wyniki polonijnego konkursu literackiego. Danuta Słowik, autorka opowiadania "Karuzela", znalazła się wśród laureatek konkursu.

Okładka książki. / Fot. Isabella DegenWyróżnione opowiadanie "Karuzela", było pomysłem do wydania książki pt. "Tułacze losy". Książka ta jest pamiętnikiem emigracyjnym dwóch kobiet, babki i wnuczki. W ten sposób, powstała opowieść, która stanowi pewnego rodzaju całość emigracyjnych losów kobiet.

Pisanie dzienników jest rytuałem wszelkich czasów, szczególnie pamiętniki kobiece stanowią odrębny rodzaj literatury. Rejestrują one przemijający czas, zatrzymują ulotne chwile. Pisanie często staje się koniecznością życiową, nabraniem dystansu do tego, co dzieje się wokół nas. Bardzo często, pisanie to forma pracy nad sobą, nad własnymi emocjami, co często ułatwia przetrwanie trudnych chwil.

Wydanie zostało bogato zilustrowane wspaniałymi zdjęciami, sprzed i z czasów wojny. Fotografie są oryginalne, zachowane w nieskazitelnym stanie, robione przed wojną na pasażerskich statkach "Kościuszko" i "Batorym", oraz z pobytu w Szkocji, w czasie wojny. Autorka również zamieszcza wiele prywatnych zdjęć z czasów powojennych.Danuta-Romana Słowik autorka "Tułaczych losów" / Fot. Isabella Degen

Książka oparta jest na faktach. Pierwsza część, opowiada o podróżach babci Romany na "Kościuszce" i "Batorym" jako siostry okrętowej i o losach polskich pacjentów "Szpitala w zamczysku" w Szkocji, gdzie pracowała w czasie wojny jako pielęgniarka. Natomiast druga część, jest autobiografią autorki i nawiązuje do czasów powojennej Polski, okresu reżimu komunistycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Danuta-Romana Słowik
  • Danuta-Romana Słowik
  • 15.12.2011 14:08

Witam serdecznie i zachęcam do przeczytania mojej książki. Jak już Pani Izabela trafnie w swojej recenzji określiła, jest to historia ludzi tułających się po świecie. Wszystkie zdarzenia oparte są na dramatycznych przeżyciach mojej babci, która spędziła ostatnie 18 lat życia na emigracji, jak również moich własnych. Moją opowieścią staram się wyjaśnić tragizm naszego życia, który przed II wojną, w czasie wojny i w latach PRL-owskich doprowadził do masowej emigracji Polaków.
Książkę "Tułacze losy" jak również mój tomik poezji pisanej na obczyźnie pt. "Europa bez granic", można nabyć bezpośrednio ode mnie poprzez "kontakt" na mojej stronie internetowej www.danuta-slowik.com
Zapraszam
Danuta-Romana Słowik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.