Facebook Google+ Twitter

Tulipany Marii Kaczyńskiej zakwitną za dwa tygodnie

Dwa lata temu w Holandii powstał nowy gatunek tulipanów. Jan Ligthart, twórca kremowo-żółtego kwiatu za zgodą ówczesnej, pierwszej damy Rzeczypospolitej nazwał go jej imieniem i nazwiskiem. Tak powstała odmiana „Marii Kaczyńskiej”.

 / Fot. screen- Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet dostaję na każdą uroczystość - na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny - mówiła dziennikarzom Maria Kaczyńska podczas uroczystości nadania nazwy kwiatom. - Tulipany raczej dostaję wiosną - wspominała. To właśnie one były jej ulubionymi kwiatami.

W Polsce jedynym dystrybutorem tulipanów Marii Kaczyńskiej jest pan Bogdan Królik z Chrzypska Wielkiego, małego miasteczka położonego w Wielkopolsce. W związku z tragiczną śmiercią pary prezydenckiej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zainteresowanie blado-żółtym tulipanem jest ogromne. Niestety sprawa jego nabycia jest nadal zamknięta, z prostego powodu… Kwiaty jeszcze nie wyrosły.

- Zalety tych tulipanów to duże kwiaty osadzone na długich łodygach, duża trwałość kwiatów po ścięciu i duża odporność na choroby - mówi pan Królik. Jak informuje, pierwsze rośliny powinny zakwitnąć za ok. 2 tygodnie. Do kupienia może być wtedy nawet 20 tys. sztuk.

W Krakowie natomiast narodził się pomysł posadzenia cebulek tulipanów w naturalnym środowisku. Nad tym projektem pracują radni z kilku krakowskich dzielnic, szukający miejsca, w którym miałbym zakwitnąć tulipanowy „dywan”.

- Może Wawel? Myślę, że najładniejszym miejscem, biorąc pod uwagę osobę prezydentowej i jej wewnętrzne ciepło, byłby skwerek przy nowym placu zabaw dla dzieci na Bulwarach Wiślanych. Bardzo bym chciał, żeby mieszkańcy naszej dzielnicy wybrali to miejsce - mówi Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący dzielnicy. Propozycji jest wiele a każda z nich jest słuszna, ponieważ nie ma nic trwalszego jak naturalny pomnik, towarzyszący ludziom w życiu codziennym. Delikatne, wrażliwe kwiaty z pewnością nie pozwolą zapomnieć o Marii Kaczyńskiej, która obdarzona była takimi samymi cechami…

Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.