Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11183 miejsce

Tunezja. Premier ogłosił utworzenie Rządu Jedności Narodowej

Mohammed Ghannuszi, premier ogarniętej zamieszkami Tunezji, zapowiedział utworzenie Rządu Jedności Narodowej. Stanowiska w rządzie mają otrzymać trzej przywódcy partii opozycyjnych.

Premier Tunezji, Mohammed Ghannuszi, pełni funkcję od 1999 r. Domena publiczna / Fot. wikipedia.orgRząd Jedności Narodowej będzie stworzony w odpowiedzi na narodowe powstanie i obalenie prezydenta Zine El Abidina Ben Alego, który pełnił urząd od ponad 23 lat.

W nowym rządzie mieliby zachować swoje stanowiska dotychczasowi ministrowie obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i finansów. Przywódca opozycyjnej wobec Ben Alego Demokratycznej Partii Postępowej (PDP) Najib Chebbi, ma być w nowym rządzie ministrem rozwoju regionalnego - podaje Al Jazeera.

Protestujący przeciwko dotychczasowemu prezydentowi chcą zapewnienia, że w rządzie znajdą się ich reprezentanci, którzy zajmą w nim kluczowe pozycje.

Ghannuszi zapowiedział także lustrację majątkową osób podejrzanych o wzbogacenie się dzięki obecności w szeregach poprzedniej władzy lub powiązaniom z nią. "Każdy, kto zgromadził wielkie bogactwa lub jest podejrzany o korupcję, zostanie postawiony przed komisją śledczą" - zaznaczył premier. Zadeklarował też, że nastanie "całkowita wolność" mediów w państwie, a rząd zamierza uwolnić wszystkich więźniów politycznych.

Tymczasowo funkcję głowy państwa sprawuje Fouad Mebazza, przewodniczący Parlament Tunezji. To on powierzył premierowi zadanie stworzenia Rządu Jedności Narodowej, który ma kierować sprawami kraju do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które mają odbyć się w ciągu 60 dni.

Sytuacja w Tunezji nie jest obojętna dla świata. Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-Moon, zaapelował o ustanowienie rządów prawa, a Liga Arabska zwróciła się z prośbą do krajów arabskich, aby wyciągnęły wnioski z kryzysu tunezyjskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

trcjbnxt
  • trcjbnxt
  • 14.07.2011 12:21

V5erDA <a href="http://bxougyxmglap.com/">bxougyxmglap</a>, [url=http://edbuuanpwaow.com/]edbuuanpwaow[/url], [link=http://bnfjbasttpvx.com/]bnfjbasttpvx[/link], http://enbgjuyrowvp.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.