Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

946 miejsce

Turandot w Teatrze Wielkim w Łodzi

Lód, który rozpala. Siła miłości, która kruszy lód serca i daje odwagę, by spojrzeć śmierci prosto w oczy. TURANDOT, spektakularne dzieło Pucciniego, opera zagadek, niezwykłych zdarzeń i wielkich namiętności. Monumentalna realizacja, rewela

 / Fot. materiały własne TeatruTURANDOT, monumentalna realizacja, rewelacyjna orkiestra i „Nessum dorma” - jedna z najsłynniejszych arii w historii muzyki.

Choć bezpośrednim pierwowzorem dla libretta opery TURANDOT była sztuka Carla Gozziego, nie można jednak pominąć jej romantycznego tłumaczenia Fryderyka Schillera, który swoim przekładem wprowadził wątek chińskiej księżniczki do kultury Zachodu. Dzisiaj jednak to dzięki operze Giacomo Pucciniego historia ta na stałe weszła na sceny teatralne. Mimo, iż śmierć kompozytora nie pozwoliła mu ukończyć tej opery, to TURANDOT jest dziełem artystycznie skończonym.
Historia tytułowej „krwawej” księżniczki chińskiej dała Pucciniemu asumpt do skomponowania dzieła monumentalnego, z rozbudowanymi scenami chóralnymi i karkołomnymi partiami solistycznymi. Orient zaś ze swoją egzotyką – wielka fascynacja kompozytora – efektownie zaistniał w muzyce niebanalną stylizacją mieniącą się wielością barw w instrumentacji. Puccini umiał przepoić fantastykę libretta głęboką prawdą życiową i uczuciem. Do swojej kompozycji wykorzystał także oryginalne melodie chińskie i instrumentarium, oddając w muzyce egzotyczny koloryt.
I chociaż TURANDOT nie jest operą akcji, to w charakterystyce postaci i stopniowaniu muzycznego napięcia osiąga w niej Puccini mistrzostwo.

Realizatorzy: kierownictwo muzyczne: Antoni Wit / reżyseria, inscenizacja, reżyseria świateł, dekoracje: Adolf Weltschek / scenografia, inscenizacja, projekcje: Małgorzata Zwolińska / choreografia: Anna Siwczyk / przygotowanie chórów: Dawid Jarząb i Maciej Salski.
Obsada: soliści, chór, chór dziecięcy, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

TURANDOT
29 września 2017, godz. 18:30
30 września 2017, godz. 18:30
1 października 2017, godz. 17:00
bilety: od 25 zł
do nabycia na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.