Facebook Google+ Twitter

Turcja: 18 osób zatrzymanych po katastrofie w kopalni w Somie

Zatrzymanych zostało 18 osób podejrzanych o zaniedbania, które mogły przyczynić się do katastrofy w kopalni w mieście Soma. Oficjalny bilans wskazuje, że w katastrofie zginęło 301 osób.

 / Fot. PAP/EPA/SEDAT SUNAJak podaje rmf24.pl za PAP, wśród zatrzymanych są pracownicy i członkowie kierownictwa firmy, do której należy kopalnia. Policja na razie nie potwierdziła tych informacji.

Wczoraj (17 maja) zakończyła się akcja ratownicza w kopalni w mieście Soma. Spod ziemi wydobyto ciała wszystkich ofiar.

Po katastrofie doszło do licznych protestów. Demonstrujący oskarżają właścicieli kopalni o zaniedbywanie reguł bezpieczeństwa. Krytykują również rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana - wg nich, Erdogan utrzymuje zbyt bliskie więzi z magnatami przemysłu górniczego.
Policja tłumiła demonstracje używając armatek wodnych i gazów łzawiących.

Do wybuchu doszło w kopalni węgla kamiennego leżącej w prowincji Manisa, około 120 km na północny wschód od Izmiru. W momencie eksplozji, w kopalni znajdowało się 787 górników. Do wybuchu doszło w czasie, gdy jedna zmiana górników kończyła pracę, a druga ją zaczynała. Początkowe informacje wskazywały, że przyczyną katastrofy był wybuch transformatora. Jednak zaprzeczyła temu dyrekcja kopalni.

Tureckie media donoszą, że kilka tygodni temu parlament Turcji odrzucił propozycję powołania komisji w celu zweryfikowania bezpieczeństwa w tureckich kopalniach.

Katastrofa w kopalni w Somie jest najtragiczniejszą katastrofą górniczą w dziejach Turcji.
W przeszłości najtragiczniejszym wypadkiem tego rodzaju był wybuch gazu w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 r. Zginęły wówczas 263 osoby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.