Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15558 miejsce

Turcja członkiem Unii Europejskiej - szanse i zagrożenia

Problem przyłączenia Turcji do Unii Europejskiej to niewątpliwie kwestia sporna, która ma wielu zagorzałych zwolenników, jak również liczących się przeciwników. Obie strony wytaczają silne i liczące się argumenty.

Most nad cieśniną Bosfor. Między Europą a Azją... / Fot. PAP/PhotoshotKwestia przyłączenia Turcji do Unii Europejskiej jest z pewnością sporna. Epicentrum wątpliwości stanowi fakt różnic kulturowych, religijnych jakie dzielą Europę i Turcję, kraj azjatycki, którego zaledwie trzy procent powierzchni znajduje się na terytorium Europy. Niewątpliwie jest to integracja trudna. Ale możliwa.

Możliwość integracji Turcji z Unią Europejską niesie dla obu stron wiele znaczących korzyści. Zacznijmy od europejskich. Przede wszystkim jest to szansa pozyskania silnego sojusznika wśród krajów muzułmańskich. W obecnej sytuacji, gdy islamiści postrzegają szeroko pojęty świat zachodni za swojego wroga numer jeden, tego rodzaju sojusz mógłby załagodzić antagonizmy, ułatwił dialog i pokazać, że porozumienie pomiędzy reprezentantami odmiennych kultur jest możliwe, a wręcz konieczne.

Przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej mogłoby być pozytywnym sygnałem dla wszelkich kręgów muzułmańskich, uświadamiającym, że tego rodzaju działania prowadzą do europeizacji Turcji, ale bez zatarcia jej kulturowych korzeni. Integracja bez unifikacji. Tego typu przykład mógłby stać się wzorem, a w konsekwencji standardem.

Co stoi na przeszkodzie? Przeciwnicy przyjęcia Turcji do UE, powołujący się m.in. na zdanie Amnesty International, wskazują na problem powtarzających się w tym kraju praktyk, które łamią prawa człowieka, mniejszości narodowych, równości płci czy wolności religijnej. Ten ostatni problem jest najczęściej wytaczany przez przeciwników wspomnianej integracji.

Dominacja religijna kultury islamu w ogóle prowadzi bowiem do wzrost napięć na linii islam-chrześcijaństwo, a stąd już tylko krok do rozmaitych praktyk, które nie liczą się z wolnością człowieka i jego prawem do swobodnego wyznawania kultu religijnego. Trudno nie wspomnieć, iż antagonizmy te pogłębiły i wyostrzyły ataki pamiętnego 11 września 2001 roku. Ta symboliczna dziś data stanowi także moment, od którego w umysłach wielu ludzi pojęcia islam i fundamentalizm religijny posługujący się terroryzmem, zlały się niestety w jedno. Jest to niewątpliwie krzywdząca, ale popularna praktyka, która kładzie się cieniem na szansach Turcji co do jej przystąpienia do UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jieekk,kmmn
 • jieekk,kmmn
 • 30.12.2011 18:32

nigdy nie spotkałem Turka który chciałby do UE , nawet tych z Istambułu, to ta chora telewizja i media tak przedstawiają temat . To Niemcy doszukują się tu kolejnego złotego interesu. A co do niedouczonych muzułmanów to przypominam, Persja i stare cywilizacje azjatyckie dały początek wielu naukom , jak na terenie Polski państwowośc wykształciła sie dopiero X wieków temu. Europejczyk napewno umiera bogatszy ale czy szczęśliwszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
alfa
 • alfa
 • 16.09.2011 00:32

Turcy już przecież próbowali wejść do Europy, o czym niektórzy zdają się nie pamiętać. Zatrzymaliśmy ich pod Wiedniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
dali
 • dali
 • 12.08.2011 16:26

Każdy kto spedzil troche czasu w Turcji wie, ze poglady przecietnego Turka sa radykalne i agresywne wzgledem tego co inne. Nie znaja tolerancji. Miedzy nami jest przepasc, ktorej nie da sie pokonac.
Pomijam juz fakt, że wybili blisko 1000.000 Ormian - i nie chca sie do tego przyznac.
Turcy maja naturalna, wrodzona zdolnosc do myslenia kategoriami faszyzmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adrianna Zentarska
 • Adrianna Zentarska
 • 18.06.2011 21:29

Grecja powinna przemyśleć czy aby napewnoproblemy z Cyprem są przez Turcję a nie przez odmawiające im dostępu do UE Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
goszc
 • goszc
 • 15.02.2011 16:58

cy ty wogule wiesz dobrze co to jes islam gdzie i ile ludzi zginelo na swiecze ostatni czas to ja powiem afganistan bosna irak lubnan falystin znaczy saly cas zginaja muslumaninuw

Komentarz został ukrytyrozwiń
Markus R.
 • Markus R.
 • 08.12.2010 18:00

Turcja w UE? Więc przygotujmy się na fale niewyuczonych muzułmanów i ich radykalne poglądy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.