Facebook Google+ Twitter

Turcja: Kurdyjscy rebelianci zabili 19 osób strzegących granicy

Partyzanci użyli wyrzutni pocisków rakietowych. Atak nastąpił w prowincji Hakkari, tuż po północy. W wyniku zdarzenia śmierć ponieśli tureccy wojskowi i kurdyjscy napastnicy - brzmi niedzielny komunikat telewizji NTV.

 / Fot. PAP/EPAWedług Orhana Alimoglu, gubernatora prowincji Hakkari, w ataku zginęło sześciu żołnierzy, dwóch strażników i 11 kurdyjskich rebeliantów. Atak przeprowadzono w pobliżu wsi Gecimili.

Liczba starć w podobnych zdarzeniach w południowo-wschodniej Turcji wzrosła w ciągu ostatniego roku, a w samym tylko czerwcu śmierć poniosło kilkadziesiąt osób
o czym informuje bbc.co.uk.

Szacuje się, że kilkutysięczna grupa rebeliantów z Kurdyjskiej Partii Robotniczej (PKK) przebywa w kryjówkach na północy Iraku. Kurdyjska Partia Robotnicza jest klasyfikowana przez międzynarodową społeczność - w tym USA, Unię Europejską, Iran i Turcję - jako organizacja terrorystyczna.

Starcia zbrojne trwają od roku 1984. Terroryści PKK rozpoczęli wtedy zbrojną walkę w Ankarze i wciąż dążą do utworzenia niezależnego państwa kurdyjskiego w południowo-wschodniej Turcji. Konflikt jak dotąd pochłonął dziesiątki tysięcy ofiar.

W Turcji, wg danych zamieszczonych na portalu stosunków międzynarodowych nt. państwa tureckiego, mieszka około 12-14 milionów Kurdów – muzułmanów odłamu sunnickiego, posiadających własny język i kulturę. Kurdowie stanowią około 1/5 populacji Turcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Powinni to przeczytać osobnicy, którzy Ślązaków postrzegają jako zagrożenie dla ojczyzny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.