70339 miejsce

Turcja pokonuje Belgię i awansuje do mistrzostw świata 2010

Siatkarki Turcji, po zwycięstwie nad niedoświadczoną reprezentacją Belgii, wywalczyły sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Japonii. Turczynki nie dały szans rywalkom, pokonując je bez straty seta.

Po wczorajszym, zdecydowanym zwycięstwie nad drużyną Francji, podopieczne Alessandro Chiappiniego stanęły przed szansą przypieczętowania awansu do mistrzostw świata. Mimo wyrównanego i nieco nerwowego początku spotkania, Turczynki zdołały opanować grę i bez straty seta pokonać młodą reprezentację Belgii.

Ambitny początek Belgijek

Pierwszy punkt na konto Turczynek padł po ataku kapitan zespołu Esry Gumus. Jednak niedoceniane nieco Belgijki, po wczorajszym wyrównanym spotkaniu z Polkami, rozpoczęły grę równie ambitnie i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:7. Po powrocie na boisko walka toczyła się punkt za punkt. Wśród Turczynek bardzo dobrze spisywała się Bahar, która skutecznie atakowała i blokowała rywalki. Na kolejnej przerwie jej drużyna zdołała wypracować sobie czteropunktową przewagę (16:12). Kiedy różnica wzrosła do pięciu oczek (20:15), po raz drugi o czas poprosił Gert Vande Broek, a tuż po przerwie jego podopieczne odrobiły dwa punkty. Jednak znakomicie w ataku spisywała się liderka drużyny tureckiej Neslihan Darnel, która poprowadziła swoje koleżanki do zwycięstwa w pierwszej partii 25:21.

Zdeklasowana drużyna Gerta Vande Broeka

Początek drugiego seta należał do Belgijek, które po asie serwisowym Helene Rousseaux objęły prowadzenie 3:1. Po raz pierwszy w spotkaniu Charlotte Leys zdołała zablokować Neslihan, która do tej pory bez problemu kończyła wszystkie akcje. Turecka atakująca szybko zrewanżowała się przeciwniczkom, zdobywając punkt bezpośrednio z zagrywki. Po pierwszej przerwie technicznej Turczynki odskoczyły na cztery oczka (12:8), a po skutecznym bloku Edy na Sarah Smits powiększyły przewagę o kolejny punkt. Końcówka drugiej partii zdecydowanie należała do siatkarek Alessandro Chiappiniego, które wygrały ją wysoko 25:13.