Facebook Google+ Twitter

Turcja prezentuje swój dorobek kulturalny w Paryżu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 22:36

"Od Bizancjum do Stambułu" - to tytuł wielkiej wystawy otwartej właśnie w paryskim pałacu wystawowym Grand Palais. Tureccy organizatorzy wystawy chcieli poprzez nią pokazać, że "historia Stambułu jest integralną częścią historii Europy".

Wystawa jest poświęcona dziełom sztuki, jednak bardzo wyraźny jest jej wymiar polityczny. Dowodem tego jest fakt, że otworzyli ją wspólnie prezydenci Francji i Turcji.

Choć Nicolas Sarkozy jest zdecydowanym przeciwnikiem wejścia Turcji do Unii, to właśnie europejski charakter kultury Stambułu miał być najistotniejszym przesłaniem wystawy.

Jedna z jej organizatorek powiedziała zresztą, że nie tylko historia Stambułu jest częścią historii Europy, ale - co więcej - "nie można pojąć historii Europy bez historii Stambułu".

Na wystawę składa się ponad 500 eksponatów. Są to między innymi rzeźby, obrazy, rękopisy, broń i kamienie nagrobne. Świadczą one o bogatej i długiej historii kultury tego miasta usytuowanego w miejscu, gdzie spotykają się dwa kontynenty.

Turcja uważa paryską wystawę za swego rodzaju próbę przed rokiem 2010, kiedy to Stambuł będzie kulturalną stolicą Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.