Facebook Google+ Twitter

Turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan otrzymał Złotą Palmę w Cannes za film "Sen zimowy"

Turecki film "Sen zimowy" w reżyserii Nuri Bilge Ceylana otrzymał Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Twórca został uhonorowany na francuskim festiwalu po raz czwarty.

 / Fot. EPA/IAN LANGSDONW 2002 r. Nuri Bilge Ceylan zdobył Grand Prix na festiwalu w Cannes za obraz "Uzak". Sześć lat później otrzymał nagrodę za film "Trzy małpy". Ostatni raz został uhonorowany w 2011 r., przedstawiając film "Pewnego razu w Anatolii".

"To dla mnie wielkie zaskoczenie. Dedykuję tę nagrodę wszystkim młodym ludziom w Turcji, włączając w to tych, którzy w ostatnim roku w niej zginęli" - mówił reżyser. Jego najnowszy obraz "Sen zimowy" opowiada o samotności i zmaganiu się z nią. Akcja toczy się z Kapadocji. Głównym bohaterem jest cyniczny i zapatrzony w siebie Adyin dyrektor hotelu, który kiedyś był aktorem (w tej roli Haluk Bilginer).

Oprócz Ceylana nagrodzono również Timothy'ego Spalla za rolę w w filmie "Mr Turner". Najlepszą aktorką została wybrana Julianne Moore ("Maps to the stars"). Najlepszym reżyserem został Benett Miller ("Foxcatcher"). Rosjanie Andriej Zwiagincew i Oleg Nieginow zostali docenieni za najlepszy scenariusz (film "Lewiatan"). Grand Prix zdobył film "Le meraviglie" Alice Rohrwaher.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.