Turniej Czterech Skoczni. Siedmiu Polaków w pierwszym konkursie

Bardzo udane kwalifikacje polskich skoczków do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Wszyscy nasi zawodnicy zakwalifikowali się do jutrzejszych zawodów rozpoczynających 61. Turniej Czterech Skoczni.

Skocznia Schattenbergschanze w Oberstdorfie / Fot. Benutzer:Ackerboy/Wikipedia

Jacobsen najlepszym z kwalifikantów

Z zawodników biorących udział w kwalifikacjach na skoczni Schattenbergschanze (HS -137) w Oberstdorfie, najlepszy był Norweg Anders Jacobsen (133,5 m), drugi był Rosjanin Dmitrij Wasiljew, trzecią pozycję zajął Norweg Tom Hilde (134,5 m).

Świetny występ Polaków w kwalifikacjach

Najlepiej z Polaków spisał się Piotr Żyła, który zajął 10. miejsce (132 m), Dawid Kubacki był 15. (127 m), Kamil Stoch uplasował się na 16. pozycji (131 m).

Z pozostałych naszych reprezentantów Stefan Hula zajął 18. miejsce (128 m), Maciej Kot był 27. (123 m), Klemens Murańka został sklasyfikowany na 34. miejscu (121,5 m). Najgorzej zaprezentował się Krzysztof Miętus, który kwalifikacje ukończył na 45. miejscu (117,5 m).

Schlierenzauer najlepiej z czołowej dziesiątki Pucharu Świata

Spośród zawodników, którzy nie musieli rywalizować w kwalifikacjach, najlepiej skoczył Austriak Gregor Schlierenzauer (131,5 m), który w tej grupie wyprzedził Wolfganga Loitzla (128,5 m) oraz Niemca Richarda Freitaga (128,5 m).

Różnica w zasadach rozgrywania konkursów Turnieju Czterech Skoczni

W Turnieju Czterech Skoczni, konkursy przeprowadzane są według innych zasad niż pozostałe zawody Pucharu Świata. W pierwszej serii rywalizacja toczy się w parach tzw. systemem KO. Do rundy finałowej przechodzą zwycięzcy każdej z par oraz pięciu skoczków, z największą liczbą punktów (tzw. lucky losers).

Pary w których rywalizować będą Polacy w pierwszej serii niedzielnego konkursu:

Maciej Kot - Maximilian Mechler (Niemcy)
Stefan Hula - Sebasiatan Colloredo (Włochy)
Klemens Murańka - Michael Hayboeck (Austria)
Krzysztof Miętus - Severin Freund (Niemcy)
Kamil Stoch - Jaka Hvala (Słowenia)
Piotr Żyła - Gregor Deschwanden (Szwajcaria)
Dawid Kubacki - Martin Koch (Austria)

Wyniki kwalifikacji

(miejsce/nazwisko/kraj/długość skoku/ilość punktów)