Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29985 miejsce

Turniej judo 248 m pod ziemią w Kopalni Soli w Bochni

W dniach 13-14 czerwca w Kopalni Soli w Bochni odbędzie się XII Międzynarodowy Turniej Judo. To jedyne zawody tego typu na świecie, rozgrywają się bowiem 248 m pod ziemią. Impreza ma charakter sportowy, integracyjny, zdrowotny i edukacyjny.

XI Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli w Bochni / Fot. Materiał promocyjny Od dwunastu lat każdego roku w zawodach bierze udział kilkuset młodych judoków z całej Europy. W ubiegłym roku było ich 560. Oprócz Polaków startowali Litwini, Węgrzy, Chorwaci, Słoweńcy, Austriacy, Niemcy, Serbowie, Słowacy, Czesi, a nawet Amerykanie. W tym roku dojadą też sportowcy z Francji, Włoch i Szwecji. Rywalizować będę roczniki 1994 i młodsi. Najstarsi zawodnicy będą mieć po piętnaście lat. Odbędą się zawody indywidualne i drużynowe.

Z racji na nietypowe miejsce zmagania mają niepowtarzalną atmosferę. Młodzież przebywa w podziemiach o niezwykłym leczniczym mikroklimacie. Pod ziemią odbywają się nie tylko walki. Zawodnicy również tam śpią. 300 pierwszych zgłoszonych osób ma zapewniony nocleg w odpowiednio do tego celu przygotowanych komorach solnych. Reszta nocuje w internacie lub hotelu. Zawodnicy walczą na czterech matach rozmieszczonych w największej komorze Ważyn.

Goście odbędą też wycieczkę po kopalni z poznawaniem historii tego obiektu oraz regionu. Zobaczą także film edukacyjny, pokazy tańca nowoczesnego oraz ratownictwa medycznego. Wezmą również udział w warsztatach tanecznych, by swoimi umiejętnościami popisać się na zaplanowanej dyskotece. Jednak największą tegoroczną niespodzianką będzie trzydniowa wizyta mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli.

I Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli w Bochni odbył się w 1998 roku. Wtedy przyjechało 120 zawodników z Polski i Słowacji. Jednak z roku na rok przedsięwzięcie coraz bardziej się rozwijało, aż zdobyło renomę i wysoką rangę wśród międzynarodowych imprez sportowych. Rekordową liczbę gości zanotowano w ubiegłym roku. Zawodniczki, zawodnicy, trenerzy, rodzice i kibice - w pewnym momencie w kopalni znajdowało się ponad 1000 osób. Nad przedsięwzięciem czuwa 50-osobowy zespół, w tym wolontariusze i pasjonaci judo. Organizatorem jest MOSiR w Bochni ściśle współpracujący z Kopalnią i Uzdrowiskiem Kopalni Soli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.