Facebook Google+ Twitter

Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon 2011

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-12 16:04

"Robomaticon 2011" został zorganizowany przez studentów Koła Naukowego Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Był to pierwszy taki konkurs w Warszawie. Uczestniczyły w nim drużyny kilkuosobowe i indywidualni konstruktorzy z całej Polski.

Turniej Robotów Mobilnych "Robomaticon 2011" / Fot. Ewa KrzysiakW "Robomaticonie 2011" zorganizowanym przez studentów Koła Naukowego Wydziału Mechatroniki PW uczestniczyły drużyny kilkuosobowe i indywidualni konstruktorzy z całej Polski. Jak poinformowali organizatorzy w turnieju wzięło udział 116 zawodników i 68 robotów. Nie zabrakło również publiczności (młodzieży i rodzin z dziećmi), która w ten sposób chciała urozmaicić sobie sobotni dzień i przy okazji poznać amatorskie konstrukcje oraz obejrzeć zmagania uczestników.

Konkurs składał się z kilku konkurencji: Mini Sumo (walki konstrukcji półkilogramowych, gdzie celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu); Line Follower - robotyczna formuła 1 (tutaj roboty musiały jak najszybciej pokonać zawiłą trasę). Duże zainteresowanie wzbudziła konkurencja Micro Mouse, w której po raz pierwszy można było zobaczyć zmagania mechanicznych myszy, usiłujących wydostać się z labiryntu. Ostatnim punktem była Freestyle ELFA.

Czytaj też: E-skin: roboty wyposażone w skórę wrażliwą na dotyk?

Oglądając te zmagania podziwiałam twórców i ich dzieła. Trzeba bowiem być uzdolnionym konstruktorem, żeby zbudować niewielkie urządzenie, które wykonuje czynności, jakie wyręczają człowieka tam, gdzie jego obecność jest niemożliwa. Dlatego tak ważna jest organizacja takich zawodów, jak ROBOMATICON. Inspirują one zwycięzców do wysiłku umożliwiającego wprowadzanie innowacji na coraz szerszą skalę.

Turniej Robotów Mobilnych "Robomaticon 2011" / Fot. Piotr KrzysiakZawody konstruktorów robotów mają w świecie już ustaloną renomę. Są nawet cykliczne programy telewizyjne wykorzystujące zainteresowanie młodych ludzi rywalizacją najbardziej wymyślnych zabawek, które ścigają się na torze lub mocują w przestrzeni wyznaczonej granicami. Nic dziwnego, że Wydział Mechatroniki PW zorganizował taką imprezę. Wcześnie zauważeni i nagrodzeni konstruktorzy mają szansę na intratną pracę za granicą - jak np. absolwent PW Adam Przekop).

Świat stoi otworem przed uczestnikami pierwszych zawodów ROBOMATICON. Starają się oni zainteresować obserwatorów swoimi konstrukcjami modeli pojazdów księżycowych, mobilnych maszyn do rozbrajania ładunków albo ruchomych laboratoriów z kompletem narzędzi do analizy chemicznej gruntu.

Zobaczmy więc zaprezentowane modele i rywalizację uczestników podczas Turnieju Robotów Mobilnych "Robomaticon 2011": pokaz 1, pokaz 2.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chwała ludziom z pasją, choć "robotyka" to nie moja bajka! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żałuję, że wcześniej nie wiedziałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny Robomaticon za rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.