Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniejowe "Juliuszki" w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Laureaci konkursu czytelniczego w I LO w Elblągu
Laureaci konkursu czytelniczego w I LO w Elblągu Małgorzata Krasowska
Tradycyjnie w dzień imienin I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły - Juliuszki. Święto 14 lutego łączy się z jubileuszem nadania mu w tym dniu w 1959 r. zaszczytnego imienia Juliusza Słowackiego.

Tradycją I Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Elblągu jest to, by Święto Patrona - Juliuszki było okazją do uczestnictwa w szrankach konkursowych. Najczęściej były to szranki teatralne, recytatorskie, artystyczne, które przypominały nieśmiertelne utwory poety. W tegorocznej edycji prowadzonej przez uczennice klasy 2c: Nikolę Gutmańską i Agnieszkę Mojsiewicz powrócono do konkurencji wymagającej zaangażowania naukowego. Został przeprowadzony Turniej Wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Wzięli w nim udział najambitniejsi i najwytrwalsi w zgłębianiu zawiłości tematycznych badacze. Z grona zainteresowanych konkursem wiedzy ochotników w szranki stanęli: Nel Mazur z 1E, Kaja Marynowska 1E, Agnieszka Izdebska 1C, Amadeusz Tuszyński 1C i Kamil Topolski 2C. Szczególna chwała należy się pierwszoklasistom, którzy nie mieli jeszcze sposobności zetknąć się w szerszym zakresie z twórczością Juliusza Słowackiego, gdyż romantyzm programowo przypada na klasę drugą.

Turniej został przeprowadzony w trzech rundach: Biografia, Twórczość, Sztuka. Autorami pytań – ekspertami oraz członkami jury w tym konkursie byli polonistka Adrianna Adamek-Świechowska, nauczycielka historii Marzena Kosińska, oraz uczennice klasy 2c: Nikola Gutmańska i Izabela Kowalczyk. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, wybierali i losowali pytania, odnoszące się do faktów z życia, następnie rozpoznawali cytaty z utworów Słowackiego, jak też charakteryzowali ich problematykę i formę gatunkową. W ostatniej rundzie rozpoznawali utwory poety na podstawie kompozycji muzycznych do nich zrealizowanych oraz ilustracji powstałych z inspiracji nimi. Wyniki konkurencji przeszły najśmielsze oczekiwania. Niespodziewanie cała piątka uczestników uzyskała w finale jednakową liczbę punktów, mimo że punktacja kształtowała się zmiennie podczas odpowiadania na poszczególne pytania. Najprostszy okazał się test, z którego wszyscy zdobyli maksymalną ilość punktów, natomiast najtrudniejsza okazała się część związana ze sztuką. Jednak i w tym wypadku wyzwanie kończyło się triumfalnie.

Turniejowym rozgrywkom towarzyszyły filmowe obrazy. W reporterskim filmie dokumentalnym zebrani w auli widzowie z klas 1c, 1e i 2c zobaczyli widoki miejsca urodzenia Juliusza Słowackiego i usłyszeli kompozycję muzyczną – Hymn Szkół imienia Juliusza Słowackiego – „Testament mój” w wykonaniu ukraińskiego chóru. Animacja zrealizowana przez uczniów przybliżyć miała życiorys Juliusza w żartobliwej formie.

Tradycyjnie Święto Patrona było uroczystością, podczas której nagrodzono młodzież nie tylko w konkurencji, która odbyła się w dniu Juliuszkowych obchodów, ale także tych, które zostały rozstrzygnięte wcześniej. Do tych konkursów należy przede wszystkim biblioteczny konkurs czytelniczy kierowany przez panią Danutę Pabich-Kamasz we współpracy z panią Małgorzatą Krasowską - „Zaczytany Juliuszek/Zaczytana Juliuszka”. Zostali w nim nagrodzeni uczniowie, którzy wyróżnili się w Zespole Szkół Ogólnokształcących największą aktywnością czytelniczą. Biblioteka przyznała zaszczytne tytuły „Zaczytanego Juliuszka” i „Zaczytanej Juliuszki” za wyjątkową miłość do książek i wysoką kulturę czytelniczą uczniom: Dawid Wróbel 2g, Karina Lewandowska 2i, Hubert Głuchowski 3g.

W tym roku szkolnym odbył się również okolicznościowy konkurs czytelniczy z okazji Roku Henryka Sienkiewicza: „Sienkiewiczowskie boje” zorganizowany przez panią Danutę Pabich-Kamasz i panią Adriannę Adamek-Świechowską. Wzięli w nim udział ochotnicy z klas gimnazjalnych i licealnych, którzy również odebrali ufundowane przez Radę Rodziców dyplomy i nagrody. Laureatkami „Sienkiewiczowskich bojów” zostały: Aleksandra Majewska i Justyna Ciesielska z klasy 2c. Przyznano w tym konkursie również wyróżnienia, które otrzymali z liceum: Aleksandra Dziewulska 3c, Zuzanna Staszkiewicz 3c, Mateusz Pachacz 3c, Marta Olender 3f, a z gimnazjum: Kinga Jaworska 1 i, Nina Oracz 3g, Zuzanna Stankiewicz 3g.

Święto Patrona jest uroczystością, która pobudza zainteresowanie światem wartości wyrażanym w literaturze. Tegoroczna edycja w szczególny sposób spełniła ten cel, wyróżniając najbardziej zaangażowanych czytelników. Juliuszki przypomniały, że człowiek jest istotą niedoskonałą i trudno mu osiągnąć ideał. Może jednak stawać się lepszy i doskonalszy, przeobrażać się ze zwykłego zjadacza chleba w anioła. Wewnętrzne bogactwo można wydobyć z ludzi, a dobro ukształtować i wzmocnić. Nie bez znaczenia w czasie obchodów jest fakt, że Święto Patrona przypada w Walentynki, co pozwala na wyeksponowanie wspólnych dla obu świąt wartości.

Święto Patrona było też sposobnością do przypomnienia o wzięciu udziału w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017, zwłaszcza, że w tegorocznym plebiscycie bierze udział sławny poemat Juliusza Słowackiego Beniowski.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto