Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15573 miejsce

Turystyczne serce Chorwacji

Jedna z najpiękniejszych krain w tym regionie Europy. Z roku na rok przyciąga ona coraz to większą rzeszę turystów. Wielu z nich przybywając tu raz, zakochuje się w tym miejscu na zawsze, powracając co roku. Jakie jest jej oblicze?

Trogir - perła Dalmacji / Fot. AdofelezoMiędzy morzem a górami
Dalmacja to jeden z najbardziej rozwiniętych regionów na Bałkanach. Oczywiście nie znajduje się ona w całości w Chorwacji ale jej najpiękniejsze rejony i owszem. Tworzy ona wąski bo 50 km pas o długości 400 km. Znajduje się między górami Dynarskimi a morzem Adriatyckim na południu Chorwacji dzięki czemu często kąpiąc się w morzu możemy podziwiać szczyty gór. Każdy, miłośnik wypoczynku,historii czy też turystyki aktywnej znajdzie tu coś dla siebie. W skład Dalmacjii wchodzi około 1000 wysp. W czasie długiej historii Bałkan region wielokrotnie zmieniał przynależność a każdy z ‘’właścicieli’’ pozostawił tu swój ślad.

Zabytkowe oblicze Dalmacji
Zwiedzanie tej krainy powinniśmy zacząć od Zadaru. Znajdujący się w północnej części Dalmacji historią sięga IV wieku przed naszą erą. Wznoszono w nim wiele obiektów sakralnych,otoczono murami obronnymi a nawet wybudowano amfiteatr. W mieście warto zwiedzić przedromański kościół św. Donata. W przeszłości była to katolicka świątynia która ma kształt rotundy. Powstała w IX wieku. W środku na piętrze znajduje się galeria. Główna ulica miasta(Siroka) to miejsce spotkań mieszkańców oraz ulubione miejsce turystów.Znajduje się przy niej wiele sklepików z pamiątkami a także restauracji. Prowadzi ona od placu Petra Zoranica, gdzie znajdują się pozostałości po bramie rzymskiej do placu Narodnim przy którym zobaczymy Urząd Miejski. Kolejną atrakcją są Morskie Organy. Rurki o różnych długościach w których zamocowano piszczałki znajdują się pod kamiennymi schodami. Gdy morska woda dostaje się do środka rur wydobywają one dźwięki. Poza tym w mieście zobaczymy takie miejsca jak renesansowa loggia, arsenał oraz pałace barokowe które warto zwiedzić.
Szybenik położony nad ujściem rzeki Krka swe prawa miejskie otrzymał w 1298 roku. Jego najbardziej znaną atrakcją jest katedra św. Jakuba. Jej budowa trwała aż 124 lata i została zakończona w 1555 roku. Początkowo była budowana w stylu gotyckim jednak ostatni budowniczy nadał jej charakter renesansowy. Dalej idąc przez miasto warto zobaczyć warownię św. Mikołaja. Wzniesiona w XVI wieku miała za zadanie bronić miasta przed najazdami Turków od strony morza. Dolna jej część powstała z białego kamienia a górna z cegieł. Jeśli będziemy wieczorem w porcie to możemy zaobserwować przepiękny i jeden z najbardziej malowniczych zachodów słońca.
Podróżując po Dalmacji obowiązkowym punktem naszej wyprawy powinien być Split. Jest to największe miasto tego regionu i drugie co do wielkości w Chorwacji,centrum kulturowe jak i ekonomiczne. Pierwsze kroki w Splicie powinniśmy skierować w stronę Pałacu Dioklecjana. Został wzniesiony przez cesarza Dioklecjana na przełomie III/IV wieku w którym miał on zamieszkać po swojej abdykacji. Z wielkiego kompleksu do czasów dzisiejszych przetrwało niewiele, ruiny komnat, brama pałacowa, świątynia Jowisza czy też Katedra, która do VII wieku pełniła funkcję mauzoleum. Niedaleko pałacu znajduje się zapomniana przez wielu turystów kaplica św. Marcina z pomnikiem Dominika pierwszego biskupa Salony. Opadając z sił możemy odpocząć w niewielkim ale jakże urokliwym parku Strossmayera. Gdy zapada zmrok miasto oferuje nam bogaty wybór klubów i pubów w których każdy turysta znajdzie coś dla siebie i da ponieść się szaleństwu nocy.
W niewielkiej odległości od Splitu leży portowe miasteczko Trogir. Czas tutaj wydaje się, że stanął w miejscu. Przechadzając się wąskimi uliczkami odnosimy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innej epoki. Miasto leży częściowo na wyspie Ciovo z którą połączenie umożliwia most zwodzony. Trogir został założony w III wieku przez greckich kolonistów. W swym sercu kryje wiele zabytków z różnych epok. Wchodząc do niego przechodzimy przez XVI-wieczną barmę ozdobioną figurami bł. Jana z Trogiru i lwa św. Marka. Dalej idąc warto wejść do katedry św. Wawrzyńca, która była budowana przez kilka wieków i zawiera w sobie wiele stylów architektonicznych takich jak wczesnogotycki, wenecki czy też renesansowy. Ołtarz w katedrze został wybudowany w stylu barokowym, wnętrze zdobią także płaskorzeźby przedstawiające dawne życie mieszkańców miasta. Przy głównym placu, który nosi nazwę Jana Pawła II zobaczymy romańsko-gotycki ratusz ozdobiony herbami szlacheckimi. Po drugiej stronie placu wybudowany został pałac Cipiko. Zbudowany w 1457 roku składa się z dwóch budynków połączonych mostkiem. Pałac zdobią balustrady i figury aniołów. Warto usiąść w jednej z licznych restauracyjek i napić się pysznej kawy czy też coś przekąsić podziwiając surowe piękno miasta nie z naszej epoki. Jeszcze jednym miejscem którego nie możemy przegapić jest promenada z przycumowanymi żaglowcami, których rozmiary imponują nie tylko miłośnikom żeglugi.
Najbardziej wysuniętym na południe, zabytkowym miastem jest Dubrownik. Stare miasto to unikat w Europie, zachowany praktycznie w całości od czasów śreniowiecza.Mury miejskie zawierają wiele bram między innymi bramę Pile, Buze czy też Ponce. Wśród zespołu zabytków architektonicznych wartą naszej uwagi jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowana w stylu barokowym w latach 1671-1713. Znajduje się w niej bogaty skarbiec i wiele cennych malowideł. Kolejnym sakralnym obiektem jest kościół św. Błażeja. W barokowym budynku z bogato zdobioną fasadą natkniemy się na figurę św. Błażeja który trzyma w ręku mapę miasta. Jest on patronem Dubrownika. Odwiedzając stare miasto warto zobaczyć także Kolumnę Rolanda, Wielką i Małą Studnię Onofria czy kościół Jezuitów.
Oprócz historii
Dalmacja to nie tylko zabytki ale także miejsca w których możemy obcować z naturą. Z całą pewnością Park Narodowy Krka takim miejscem jest. Został on utworzony w 1985 roku. Tu zachwycają nas nie tylko hektolitry efektownie spadającej wody ale także bogactwo fauny i flory. Odpoczynek wśród śpiewających ptaków będzie dla nas niezapomniany. Swą nazwę park zabrał od rzeki Krka która ma długość 72 km i ujście niedaleko Szybenika. Największym wodospadem w parku jest Skradinski Buk. Ma on 800 metrów długości i tworzy go aż 17 kaskad! Nielada atrakcją jest to iż tu w parku dozwolone są kąpiele w wyznaczonych miejscach. Możemy więc jednocześnie ochłodzić się gdy doskwiera nam upał w wodzie jak i podziwiać park. Dalej podążając szlakiem najlepiej podejść do przystani i popłynąć łódeczką w stronę miejscowości Visovac. Na wysepce pośrodku jeziora znajduje się klasztor zbudowany w 1445 roku przez franciszkanów. Za jeziorem jest kolejny z wodospadów-Roski sklap, mniejszy ale równie piękny. Stąd odpływają stateczki w coraz dalsze, pełne uroku miejsca w parku.
Wyspa o zapachu lawendy
Wyspa Hvar zajmuje powierzchnię około 297 km kwadratowych. Jest znana wśród mieszkańców jako ‘’lawendowa wyspa’’ gdyż to właśnie lawenda uprawiana na wielką skalę jest głównym dochodem wyspiarzy. Hvar porasta roślinność śródziemnomorska. Na wyspie znajduje się wiele uroczych i cichych plaż jak i kilka zabytkowych miasteczek. Największe miasto, które przyciąga turystów nazywa się tak jak wyspa-Hvar. To tutaj toczy się życie kulturowe jak i nocne. Latem uliczki miasta,kawiarnie i plaże pękają w szwach. Miasto oferuje nam np. zwiedzanie katedry św. Stefana. Jest to klasztor Benedyktynów zniszczony przez Turków w 1571 roku. Poza katedrą warto obejrzeć także hiszpańską twierdzę. Wzniesiona na polecenie monarchy Karola V w 1551 roku teraz pełni rolę klubu nocnego i kawiarnii. Poza Hvarem na wyspie znajduje się Stari Grad z klaszrtorem Dominikanów, w którym obecnie mieści się muzeum. Jadąc przez wyspę czy też spacerując możemy podziwiać zapierające dech w piersi widoki rozciągającego się Adriatyku. Wieczorem siedząc na plaży towarzyszyć będzie nam grająca w oddali z jakiejś restauracji muzyka a nad nami gwieździste niebo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście, ciekawie się to prezentuje. W ogóle nie dziwię się, że ludzie coraz częściej chyba decydują się na wakacje w Chorwacji. Ładna pogoda, bogata historia i dużo ciekawych miejsc do zobaczenia, czyli każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Też w tym roku, planując urlop, myślę właśnie nad Chorwacją, chociaż zainteresowała mnie trochę inna propozycja bluewaterclub.pl/rejsy-chorwacja wygląda to naprawde ciekawie, do tego całkiem dobry pomysł np na majówkę, która w tym roku wypada wyjątkowo korzystnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Veni, vidi, vici!
Chorwacja jest cudowna!
Będąc w Dubrowniku warto się wybrać na wyspę Lokrum (20 minut stateczkiem za kilkanaście kun). W Splicie polecam na promenadzie bardzo dobrą kawę (Boncaffe) oraz czekoladę do picia! Pomiędzy Splitem a Trogirem jest mała miejscowość Kostele, w której jest najstarsze w Chorwacji drzewo oliwne, szacowane na 1500 lat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.