Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1858 miejsce

Turystyka formą rehabilitacji - "SZANSA" na obozie w Pieninach

Uprawianie turystyki jako formy rehabilitacji zaproponowało swoim podopiecznym, uczestnikom WTZ Stowarzyszenie "SZANSA" w Ostrowcu Świętokrzyskim i zaprosiło do udziału w obozie wędrownym w Pieninach.

Na zamku w Niedzicy. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim- Jest to już czwarty obóz wędrowny przez nas organizowany, tym razem nazwa zadania brzmi: "Obóz wędrowny w Pieniny 2017" - mówi kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej i tego obozu Robert Rogala. – Został on zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz środkom własnym Stowarzyszenia "SZANSA".

Oferta skierowana do 14 osób niepełnosprawnych i czterech osób kadry zrealizowana została w 100 procentach, oczywiście dzięki dobremu planowaniu dostosowanym do niepełnosprawności uczestników oraz dzięki sprzyjającej pogodzie.Przeprawa tratwą. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim

- Zaraz po przyjeździe, 26 czerwca, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy zwiedzać Krościenko, a drugiego dnia wyruszyliśmy tratwą na Spływ Dunajcem, po którym ruszyliśmy na wędrówkę pieszą do Wąwozu Homole. Tu na szlaku spotkaliśmy pienińskiego zbójnika, z którym każdy chętnie robił sobie pamiątkowe zdjęcia – powiedział Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia "SZANSA" oraz jeden z opiekunów na tym obozie.

Kolejny dzień to wspinaczka ze Sromowców Niżnych na najwyższy szczyt w Pieninach po stronie polskiej, czyli na Okrąglicę (982 m n.p.m.) oraz zejście do tej samej miejscowości.

- Sztuka wejścia i zejścia nie należała do najłatwiejszych, było ciężko - przyznaje Anna Masłoń, uczestniczka obozu i dodaje od razu: - Ale dałam radę!W wąwozie Homole. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim

W czwartek uczestnicy obozu pojechali do Niedzicy, by zwiedzić zamek i poznać historię tego miejsca, jego właścicieli oraz legendy, krążące o tym miejscu i regionie.

- Natomiast piątek był kolejną próbą charakterów: wejście na Sokolicę dla "twardzieli" - na ten szczyt z Krościenka ruszyła 11 - osobowa grupa. Przy zejściu ze szczytu "palce wychodziły butami", ale wszyscy do celu dotarli szczęśliwe i po przeprawieniu się tratwą przez Dunajec spotkali się z pozostałą grupą w Szczawnicy – powiedział Tomasz Przybysławski, opiekun uczestników obozu.

- Pozostała część grupy w tym czasie nie próżnowała, chętni wyjechali na Palenicę wyciągiem krzesełkowym, gdzie wrażenie i krajobrazy były niezapomniane - wspomina Tomasz Mroczek, uczestnik obozu. A w dodatku udało się nam na szczycie W drodze na Trzy Korony. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskimtej góry zobaczyć również wypas owiec. Po spotkaniu się dwóch grup w Szczawnicy wzdłuż Dunajca udaliśmy się do naszej bazy noclegowej w Grywałdzie, gdzie czekały już na nas pierogi z truskawkami zrobione przez naszą gospodynię, panią Anię.

- Oprócz wielu atrakcji turystycznych, mogliśmy poznać kuchnię regionalną, bo nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie właściciele okazali się bardzo miłymi ludźmi i dogadzali nam, jak tylko mogli - dodaje inny uczestnik obozu, Norbert Walesic.- Obóz zakończyliśmy 1 lipca, docierając cali i zdrowi do Ostrowca, gdzie czekali na nas już dumni rodzice i opiekunowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To cudowny region turystyczny. Wspaniała natura i widoki. Nie można się nudzić. Zapomina się o telefonie i sms. I to jest to!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością czytam o tego typu wydarzeniach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.