Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30087 miejsce

Turystyka. Kraków przegonił Pragę!

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-02-06 16:55

W wielu kamienicach w pobliżu Rynku Głównego trwa właśnie remont. Odnawiane są pokoje, wstawiane łóżka. A wszystko po to, aby przed nadchodzącym letnim sezonem otworzyć hostel. W ubiegłym roku ich liczba się podwoiła. Mówi się, że Kraków ma ich więcej niż Praga.

Wawel. Fot. Gazeta KrakowskaW całym Krakowie hosteli jest co najmniej 80. Przynajmniej tych oficjalnie zgłoszonych. Będzie ich jednak zdecydowanie więcej.

- Od początku tego roku każdego tygodnia trafia do nas po kilka zgłoszeń od właścicieli nowo powstałych hosteli - mówi Katarzyna Gądek, dyrektorka odpowiedzialna w magistracie za turystykę. Potwierdzają to sami właściciele tego typu obiektów.

- Gdy my otwieraliśmy hostel w kwietniu ubiegłego roku było ich wtedy dużo. W tym momencie jednak przybyło ich już tyle, że trudno sobie wyobrazić skalę całego procesu - uważa Agnieszka Michalczyk z City Hostel.

Największego wysypu nowych miejsc noclegowych trzeba się jednak spodziewać przed sezonem letnim. Michał Jakubczyk, zajmujący się rozwojem turystyki w mieście jest przekonany, że powstanie ich równie dużo jak w roku ubiegłym. - To skutek coraz większego zapotrzebowania na tego rodzaju usługi w Krakowie. Przyjeżdża do nas ogromna liczba turystów, zwłaszcza z zagranicy i to sprawia, że otwieranie nowych hosteli się opłaca - wyjaśnia. A to właśnie obcokrajowcy są najczęstszymi gośćmi w hostelach.

Najlepsze w kraju

Większa liczba miejsc noclegowych to równocześnie większa konkurencja i ich lepsza jakość. Okazuje się, że w Polsce najlepsze hostele są właśnie w Krakowie. Najbardziej zadowoleni w tym roku byli goście odwiedzający Mama's Hostel przy ul. Brackiej. Dzięki ich opiniom krakowski obiekt znalazł się po raz drugi wśród dziesięciu najlepszych hosteli na świecie. Portal Hostelworld.com zrzeszający ich ponad 1200 przyznał mu bardzo wysokie czwarte miejsce. - Potwierdza to nasz dobry charakter, wysokie bezpieczeństwo i bardzo dobrą lokalizację. Kluczem do sukcesu jest też indywidualne podejście do klientów - mówi współwłaścicielka Mama's Hostel Anna Tabaczkiewicz.

Wysoka jakość

Mimo szerokiej oferty noclegowej w Krakowie miejsce w dobrym hostelu można łatwo zdobyć tyko wtedy, gdy rezerwuje się je odpowiednio wcześniej. Aby zdobyć pokój w tym najlepszym, przy ul. Brackiej, podczas sezonu często trzeba to robić nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. W zimie o pokoje jest już zdecydowanie łatwiej. Właściciele hosteli muszą wtedy sami zabiegać o gości.

- Teraz nie wystarczy po prostu czekać na klientów. Na rynku jest tak duża konkurencja, że trzeba mieć dobry pomysł aby ich przyciągnąć - uważa Witold Matusik z Corner Hostel. Okazuje się, że na jakość krakowskich noclegów turyści nie mogą narzekać. Jak przyznaje Michał Jakubczyk, z każdym rokiem ich standard wzrasta. Działający od 2005 r. zespół, który na polecenie prezydenta miasta kontroluje jakość usług w hostelach, do tej pory tylko w jednym przypadku wykrył nieprawidłowości.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.