Facebook Google+ Twitter

Turystyka medyczna. Nasz hit eksportowy

Polska służba zdrowia ma wiele wad, na które często narzekamy. Jednak jest to także nasza specjalność eksportowa. Cudzoziemcy coraz częściej wybierają Polskę na miejsce leczenia - pisze "Rzeczpospolita".

Zabieg wstrzykiwania botoksu. / Fot. Stefano Valle/FreeDigitalPhotos.netTurystyka medyczna trafiła na sporządzoną w Ministerstwie Gospodarki listę 27 branż, spośród których do połowy września zostanie wybranych 15, najbardziej kojarzących się z Polską i budujących jej pozytywny wizerunek za granicą. Te z kolei mają otrzymać wsparcie na promocję gospodarczą z funduszy unijnych.

Leczenie obcokrajowców jest bardzo korzystne dla polskiej gospodarki. W pierwszy półroczu 2010 r. zagraniczni pacjenci zostawili u nas ponad pół miliarda złotych, a w drugiej połowie roku wpływy z turystyki medycznej mają być wyższe o 15 - 20 proc.

Jak wynika z wyliczeń Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej (IGTM) w tym czasie na leczenie bądź zabiegi przyjechało do nas ok. 120 tys. cudzoziemców. - Każdy z nich wydał średnio na koszty leczenia przynajmniej 4,5 tys. zł. Do tego dochodzą wydatki na zakwaterowanie, wyżywienie i transport - mówi prezes Izby Artur Gosk dla "Rz".

Tak duże zainteresowanie polskimi usługami medycznymi jest związane przede wszystkim z dużo niższymi cenami niż w innych krajach zachodnich. Najbardziej oblegane są gabinety stomatologów i chirurgów plastycznych. Przykładowo przyjezdni z Wielkiej Brytanii, za wstawienie implantu zęba, w polskim gabinecie zapłacą 2,1 tys. zł zamiast 5,6 tys. zł u siebie. Za lifting twarzy 9 tys. zł zamiast 30 tys., za powiększenie piersi 10 - 15 tys. zł zamiast 15 - 26 tys - wylicza gazeta.

Niskie ceny to jednak nie jedyne, co przyciąga "medycznych" turystów do Polski. Cenią sobie u nas jeszcze krótki czas oczekiwania na zabiegi oraz wysoką jakoś usług.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również polskie uzdrowiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.