Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22849 miejsce

Turystyka zagraniczna w Polsce 2013 rok

Rok 2013 w polskiej turystyce zagranicznej, był rokiem udanym. Odnotowano wzrost zainteresowania tą formą turystyki. Zapewne do tego przyczyniły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™.

Wykres przedstawia prognozy Departamentu Turystyki w sprawie turystyki zagranicznej w Polsce w 2013 roku. Źródło: oszacowania Instytutu Turystyki i Activ Group. / Fot. Ministerstwo Sportu i TurystykiTo efekt, można by powiedzieć. „domino” – popularność mistrzostw, wielkie nakłady pracy i pieniędzy na promocję i nowe stadiony przyciągnęły rzeszę kibiców i ciekawskich podróżników, którym nie wystarczyła jednorazowa wizyta podczas tej imprezy sportowej.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, opublikowało wstępny raport w zakresie polskiej turystyki zagranicznej w roku 2013. Wynika z niego, że na podstawie badań z minionego roku, wzrost liczby przyjazdów turystów do Polski wyniósł ok. 7% i osiągnął poziom ok. 15,8 mln. Natomiast liczba cudzoziemców, którzy zawitali do Polski w 2013 r. wyniosła ok. 9% i osiągnęła poziom 72,3 mln.

Tak jak to bywało przez wiele ostatnich lat, tak też w 2013 roku, obywatele z Niemiec stanowili największą grupę odwiedzających nasz kraj (28,9 mln, w tym 5,3 mln turystów). Liczną grupę stanowią osoby z Czech (13,4 mln, w tym 245 tys. turystów). Potem plasują się współorganizatorzy UEFA EURO 2012™z Ukrainy (7,3 mln, w tym 2,1 mln turystów). Następnie południowi sąsiedzi ze Słowacji (6,7 mln, w tym 125 tys. turystów). Białorusini stanowią 4 mln przyjezdnych, w tym 1,5 mln turystów i z Rosjanie 3,6 mln odwiedzających, w tym 765 tys. turystów.

Dzięki temu wzrosły także wpływy z turystyki zagranicznej, które osiągnęły prawie 40 mln złotych co jest o 11,5% więcej niż w 2012 roku.

Zapewne organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™to jeden z głównych czynników, jakie wpłynęły na ten wzrost. Lecz to nie wszystko. Polska od lat rozwija się i inwestuje w swoją turystykę i atrakcyjne obiekty i atrakcje turystyczne. Nasz przemysł ciężki czyli hutnictwo, górnictwo i inne, ma coraz więcej kłopotów i można powiedzieć, że w porównaniu z początkiem lat 90-tych, zaniknął prawie całkiem. Zatem inwestujemy w inne gałęzi gospodarki, co przyczynia się do wzrostu ich popularności. Turystyka w Polsce to dobry kierunek. Mamy wiele cennych zabytków, są unikalne rejony i wiele z tych atrakcji należy do światowych dziedzictw kultury i turystyki. Ważnym elementem wspierania rozwoju tej branży jest zapewne sport, który obecnie przeżywa, szczególnie w sportach zimowych, swój rozkwit. Koniecznie należy wspomnieć o tym, że UE i pieniądze jakie w formie dotacji na rozwój turystyki otrzymujemy, jest jednym z podstawowych filarów rozwoju tej branży w naszym kraju.

Na podstawie informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki
Emil Kowalski - noclegi w Polsce

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: turyści


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.