Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32467 miejsce

Turza Śląska - Śląska Fatima

13 dnia miesiąca w wielu polskich kościołach odprawiane są nabożeństwa fatimskie. Data nieprzypadkowa, ponieważ pierwsze objawienie w Fatimie było 13 maja 1917 roku. Wiele parafii nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. Jedna w Turzy Śląskiej

Obraz MB Fatimskiej / Fot. T. ZygmuntTurza Śląska to niewielka miejscowość, kilka kilometrów za Wodzisławiem Śląskim, przy trasie wiodącej w stronę granicy. Od początku budowy kościoła w 1947 r. patronowała pracującym figurka Matki Boskiej Fatimskiej, która znalazła swoje miejsce w małej kapliczce. Kościół w Turzy Śląskiej / Fot. T. Zygmunt

Trochę historii...

3 października 1948 parafianie powitali obraz Matki Bożej Fatimskiej, namalowany przez Franciszka Worka z Rupienki obok Kamesznicy. 29 sierpnia 1959 r. do parafii przywieziono oryginalną figurkę z Fatimy.
Wkrótce rozpoczęła się peregrynacja figury na terenie diecezji katowickiej i opolskiej. Spotkało się to jednak z oporem władz. Pisano w prasie fałszywe zarzuty pod adresem proboszcza tejże parafii, nakładano na niego kary pieniężne, włamywano się na plebanię. W 1979 r. figura pobłogosławiona przez Ojca Świętego, znalazła się Warszawie, w nowej świątyni p.w. Matki Bożej Królowej Świata. 13 czerwca 2004 r. obraz ozdobiły Korony Papieskie.

Noc Pokuty - czas modlitwy

Najwięcej wiernych przyjeżdża do Turzy na Noc Pokuty (w nocy z 29 na 30 dzień miesiąca). Początki Nocy Pokuty to 1978 r. Pewnego dnia zgłosiła się do ówczesnego proboszcza grupa świeckich z pytaniem, czy mogliby pomodlić się w kościele. Otrzymali zgodę i modlili się przez kilka godzin. Za miesiąc przyszli znowu, trochę większą grupą. W końcu proboszcz zaproponował, że odprawi dla nich Mszę św. Później ustalił się rytuał pokutnych nocy, organizowanych dla uczczenia objawień maryjnych w Syrakuzach na Sycylii 29 sierpnia 1953 r.

W programie czuwania Nocy Pokuty, szczególny wymiar ma godzina przebłagania. To czas intensywnej modlitwy, pełnej pokory, przepraszania za grzechy. Czasem w oczach modlących się widać łzy. Aktem pokutnym jest także wędrówka na kolanach wokół prezbiterium. Prawie każdy swoje uczestnictwo w czuwaniu łączy z jakąś intencją. Młoda, ładna kobieta z oporami wyznaje, że postanowiła przyjechać dziewięć razy na noc pokuty, jako wynagrodzenie za zabicie dziecka nienarodzonego. Wraz z nią przyjeżdża matka. - "Za to, że namawiałam".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jan bartel
  • jan bartel
  • 22.07.2011 00:46

miejscowość turza śl podobna do Fatimy śpiewy jak w fatimie i rosławia jej imię od 1947r. ten kościół przeszedł prześladowania komuny jak i pielgrzymi którzy tam przybywali !!!!!! to tylko może ocenić historiia tego miejsca i należy to cenić najbardziej!!!!!!! tak jak to ocenił biskup fatimy Cosma de Amera !!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.