Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16393 miejsce

TusenFryd, czyli wieka rozrywka w gigantycznym parku

Czy w jednym miejscu możesz znaleźć prawie wszystko, co potrzebne do dobrej zabawy? Tak! W gigantycznym parku rozrywki TusenFryd w Norwegii, gdzie znajdują się rollercoastery, basen, park Vikingów, zjeżdżanie wodne i masę innych atrakcji.

SpeedMonster / Fot. Wikipedia.noTusenFryd!
Park rozrywki TusenFryd jest oddalony o 20 km od Oslo - stolicy Norwegii. Park został otwarty 11 czerwca 1988 roku. Pierwszymi atrakcjami było miasteczko rodem z Westernu i Vikingland. W ciągu roku przez to miejsce przewija się 445 tysięcy osób, a park zarabia dzięki nim około 140 milionów koron rocznie (około 70 mln zł).

Pierwsze wrażenie
TusenFryd Park / Fot. Damian KazakWjeżdżamy przed park, miła dziewczyna wita nas i prosi o 40 koron za parking (około 20 zł), dostaliśmy świstek. Jedziemy dalej. Zza drzew dają się usłyszeć pierwsze niezbyt przyjemne odgłosy - krzyki i wrzaski przerażenia. Po chwili wiemy już skąd one dobiegały - z największego rollercoastera w parku. Parkujemy koło wejścia i stajemy w kolejce po bilety. Płacimy 290 koron (około 145 zł) od osoby. Wjeżdżamy długimi ruchomymi schodami na górę, nad nami jest już widoczny pierwszy rollercoaster - SpeedMonster. Gigant, który w tym parku stoi dopiero od roku. Pod i nad schodami z ogromną prędkością przejeżdżają kolejki. Jedziemy dalej, zwracając natychmiast uwagę na siatkę, która została rozwieszona tuż nad naszymi głowami a pod szynami SpeedMonstera... To bardzo zniechęca do przejazdu tym potworem, który rozwija prędkość do 90 km/h. Spacerujemy po parku i szukamy czegoś interesującego...

Japp SpaceShot jest to wieża wysoka na 67 metrów. Powstała ona w 1998 roku. Foteliki (po 3 z każdej ze stron) spadają z niej z prędkością ponad 100 km/h. / Fot. Damian KazakJapp SpaceShot
Japp SpaceShot jest to wieża wysoka na 67 metrów. Powstała ona w 1998 roku. Foteliki (po 3 z każdej ze stron) spadają z niej z prędkością ponad 100 km/h. Pierwszym etapem atrakcji jest podniesienie się foteli na około metr, gdzie wisi się tak z dobrą minutę, aby potem wystrzelić na kilkadziesiąt metrów w górę i z taką samą prędkością z niej spaść. Filmik atrakcji.


ThunderCoaster / Fot. Damian KazakThunderCoaster
Największy rollercoaster w tym parku. Powstał w 2001 roku, ma 950 m długości, jedzie się nim 2 minuty z prędkością około 100 km/h. ThunderCoaster zajął 5. miejsce w rankingu 10 najlepszych rollercoasterów w Europie przeprowadzonym przez Discovery Channel. Filmik z atrakcji.

SpeedMonster / Fot. Damian KazakSpeedMonster
SpeedMonster to rollercoaster, który powstał w kwietniu 2006 roku. Jego budowa pochłonęła 40 mln koron, czyli około 20 mln złotych. Od 0 do 90 km wagoniki rozpędzają się w 2,2 sekundy. Czas przejazdu po tym gigancie to 69 sekund. Fimik 1, Fimik 2SpeedMonster / Fot. Damian Kazak


RollOver / Fot. Damian KazakRollOver
Gigantyczna gondola podnoszona jest na 14 metrów nad ziemię. W powietrzu robi ona obroty i zloty w kierunku ziemi. Filmik z atrakcji.


Inne atrakcje parku
W TusenFryd Parku znajdziemy także dziesiątki innych atrakcji. Między innymi dostępne są także wodne coastery, baseny z gigantycznymi zjeżdżaniami, straszny dom, mini parki tematyczne: Park Wikingów, miasteczko rodem z filmowego westernu, wioska Indian, park dla dzieci, w którym znajdziemy wszystkie zabawy da naszych pociech.

Park rodem z Westernu. / Fot. Damian Kazak
Co zjeść, czego się napić?
W 81 punktach można kupić coś do jedzenia lub picia. Począwszy od sałatki warzywnej po wielką włoską pizzę z wszystkimi dodatkami i napoje lodowe za 45 koron w unikalnej butelce. Wszystko za cenę proporcjonalną do norweskich warunków.

Atrakcje Parku TusenFryd / Fot. Damian KazakJakie koszty?
W TusenFryd Parku dodatkowo trzeba zapłacić tylko za jedną atrakcję - SkyCoaster. W różnych okresach roku trzeba zapłacić inną cenę za wstęp. W sezonie letnim osoba, która ma poniżej 95 cm wzrostu wchodzi za darmo, do 120 cm za 240 koron, od 120 cm za 290 koron, a seniorzy powyżej lat 60 mogą kupić bilet za 100 koron.

Kościotrup witający gości nawiedzonego domu. / Fot. Damian Kazak
Aby zobaczyć wszystkie atrakcje potrzeba co najmniej całego dnia. Dla urozmaicenia park organizujetakże co tygodniowe koncerty oraz spotkania z norweskimi gwiazdami. TusenFryd Park jest miejscem, do którego zawsze chce się wracać i uciekać od szarej rzeczywistości.
Kolejny RollerCoaster / Fot. Damian Kazak


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.09.2008 20:16

Byłam tam raz i naprawde było fajnie... To było nie zapomniane przeżycie... chcialabym tam jeszcze raz pojechać :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Ja Mieszkam w Norwegi(Oslo) i bardzo mi sie tam podoba w tusenfryd byłem 3 razy i naprawdę warto tam pojechać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Ja byłam już 2 razy w tym parku rozrywki. Ostatnio w te wakacje...było niesamowicie zachęcam wszyskich do jego zwiedzenia, napewno nie będziecie żałować..........:):):):):):):):):):):):):):):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojjj jak fajnie xDD Ale Ci zazdroszczę:D Sama chciałabym poszaleć w takim parku i jeszcze ta Norwegia...:D Poprostu świetne:P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2007 18:52

+ ja chcę do Norwegii :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tam nie byłem, a planowałem :) Pewnie fajny

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam tego typu miejsca. Fantasialand i Europapark "wymiatają". Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.