Facebook Google+ Twitter

Tusk: 2009 rok będzie krytyczny pod względem finansów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 17:06

Premier nie wykluczył zmniejszenia wydatków budżetowych w tym roku. Donald Tusk wyraził opinię, że 2009 rok będzie pod względem finansowym rokiem krytycznym.

Szef rządu podkreślił, że sytuacja ekonomiczna w wielu miejscach na świecie zaczyna być niepokojąca, ale w Polsce mieliśmy w ostatnich miesiącach poczucie względnej stabilności i na tle wielu państw europejskich prezentujemy się "całkiem korzystnie". Mimo to - wyjaśnił premier - będzie potrzeba podjąć pewne kroki, aby w miarę możliwości zapobiec skutkom recesji.

Podstawowym działaniem będzie racjonalizacja wydatków, gromadzenie zapasów i szukanie oszczędności. Na bieżący rok przewidziano wzrost wydatków o 14 miliardów, podczas gdy w poprzednich latach było to ponad 2 razy więcej. Donald Tusk podkreślił, że jego rządowi udało się już znaleźć 3 miliardy oszczędności. Niewykluczone, że w najgorszym wypadku trzeba będzie znaleźć w sumie nawet 17 miliardów oszczędności. W ciągu najbliższych 2 dni resorty mają zdecydować, z jakich wydatków są gotowe zrezygnować.

Rząd przyjął także zasady, jakimi będzie się kierować przy określaniu, czego będą dotyczyć cięcia. Na pewno nie zabraknie pieniędzy dla emerytów i rencistów, a także na ochronę zdrowia. Spokojni mogą być także pracownicy budżetówki, ich pensje nie zostaną obniżone - uspokoił szef rządu. Wyjaśnił, że oszczędności nie będą dotyczyły zwykłych ludzi. Donald Tusk poinformował także, że rząd nie zrezygnuje z najważniejszych inwestycji - przede wszystkim tych współfinansowanych przez Unię Europejską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.