Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25014 miejsce

Tusk: 400 mld zł dla Polski z UE. Kaczyński: Premier zabrał nam 100 mld

Premier Donald Tusk w październikowym tzw. drugim expose zapowiedział m.in. możliwość uzyskania przez Polskę ze środków unijnych 300 mld zł, na cele inwestycyjne w najbliższych ośmiu latach. W piątek w Sejmie mówił o jeszcze większej sumie! Jak odpowiedział mu Jarosław Kaczyński?

Sonda

Komu bardziej ufasz?

 / Fot. PAP/Darek DelmanowiczWczoraj, w sejmowym wystąpieniu na temat polityki europejskiej premier mówił, że przyszło nam pracować i działać w momencie przełomowym, w takim - jak to określił - momencie epickim, w którym nikt jeszcze nie wie, jaki będzie efekt wielkiej zmiany, ale wszyscy czujemy, że "ta zmiana jest nieunikniona i będzie dotyczyć ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego". Przypomniał jednocześnie, że Polska może uzyskać z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 nawet 400 miliardów złotych.

Chodzi nie tylko o 300 mld zł, o które staramy się od jakiegoś czasu, ale też o "te możliwe środki, o jakie Polska stara się, w ramach projektu wieloletnich ram finansowych". Dodatkowe środki w kwocie 100 mld zł dotyczą polityki rolnej.

Jak zaznaczył, nie chodzi o fascynację pieniędzmi, lecz o racjonalne wyobrażenie tego, co znaczy dla Polski i Europy mądre, właściwe i celowe wykorzystanie wspólnotowych środków. Mądre - oznacza prowzrostowe, prorozwojowe, które ma zniwelować i unieważnić w najbliższej przyszłości historyczne i cywilizacyjne różnice występujące w UE - powiedział premier.

Szef rządu zaznaczył, że "wieloletnie ramy finansowe" (UE), mają szczególne, wprost niezwykłe znaczenie dla Polski. Bo jesteśmy tym państwem, które "w największym stopniu i najskuteczniej korzysta z pieniędzy", pochodzących z budżetu wspólnotowego, który kończy się w 2013 roku - informuje serwis dziennik.pl.

Podkreślił, że do Polski, w ramach dwóch unijnych perspektyw finansowych, trafi dwa razy więcej pieniędzy, niż trafiło do powojennej Europy, w ramach planu Marshalla. To pokazuje i uświadamia, o jak wielkiej szansie mówimy - zaakcentował szef rządu.

Premier Tusk przekonywał posłów, że jeśli uda się osiągnąć sukces w ramach negocjacji nad kolejną unijną perspektywą finansową, to w połączeniu z mijającą kadencją, będziemy mieli do czynienia z "dwoma wielkimi skokami cywilizacyjnymi". Tu odwołał się do wielkiego i uzasadnionego rozżalenia Polaków, że Polska po II wojnie światowej nie była objęta, jak reszta Europy, planem Marshalla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Do Elżbieta Szychlińska - jak się nie napisze, że to żart, sarkazm albo ironia to nie ma mowy żeby "kciukarze" to wyczuli... :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne Pani Elu, że Kaczyński nie rozliczy.
Ale Tusk z pewnością tak :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurcze , ale mam zielonych kciuków .....ale z tym Tuskiem to ja żartowałam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Kaczyński nic nie może w sprawie 100 czy tym bardziej 400 mld euro. Przynajmniej z tej pozycji na której aktualnie się znajduje.
Można sprostować Tuska - że nie tylko Polska nie uczestniczyła w pomocy powojennej odbudowy - zwanej Planem Marshala.
Perspektywa budżetowa 2014-2020 to dopiero pieśń przyszłości. Nie wiem czy warto o to walczyć, mając przed oczyma dotychczasową realizację.
Na przykład: ekrany dźwiękochłonne, dla których zmieniono aktualnie normy, GDDKiA wciąż twierdzi, że są zasadne w ilości jaką wbudowano w drogi; warto się wybrać na zachód i zobaczyć jakie tam są potrzeby i może zmusić zachód by przystosowali się do polskich zasad lobbingu. Można też ich zmusić do likwidacji gospodarki leśnej i utworzenia Europejskiego Parku Narodowego, bo Polska właśnie pod przywództwem ekipy Tusk-Gawłowski, kończy tworzyć takie cudo, a że przy okazji ze sto tysięcy miejsc pracy - nie istotne).
Zadłużenie kraju w okresie pobierania pomocy wzrosło głębiej niż warta była ta pomoc (Licznik Balcerowicza). To tak jak z prywatyzacją: im więcej państwo uzyskuje środków w wyniku prywatyzacji w tym większe zadłużenie popada.
Oczywiście to wszystko w reflektorach honoru i flagi narodowej.
Ostatnie kilka lat to staczanie się Polski w rankingach dobrobytu i bogactwa-biedy, choć jak słyszę wkoło, jest lepiej niż gdzie indziej.
Czy pamiętamy kiedy Polscy rolnicy mieli zostać zrównani w prawach? I o jakie środki idzie? To podwójne oszukiwanie kraju: raz na nierównym traktowaniu a dwa na rozwalaniu gospodarki poprzez zalew towarami i usługami wspomaganych większymi dotacjami. Czemu nie wprowadza się ceł wyrównujących? Czy długo jeszcze będziemy "Afryka dzika"?. Panie Autorze? Panie Premierze?
Właśnie Panie Marku, kto tu cwaniakuje? Może tytuł artykułu?
Polska od samego początku, wbrew temu co sugeruje Tusk, porozumiewa się z UE. Tylko to porozumiewanie - w naszym polskim wykonaniu tak naprawdę szkodzi również samej UE. Bo nie mogą jej wspomagać działania budujące w Polsce rynek dla EU a nie wzmacniające jej konkurencji i gospodarki. Brak wizji długofalowej po stronie Polskiej i tym samym brak determinacji dla równego rozwoju naszego kraju. Taka wizja jest częściej obecna w samej Unii niż na warszawskich salonach, które wykorzystują Unię dla własnych, egoistycznych celów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest te 100 miliardów, za które należało by żeby wzmocnić ochronę Kaczyńskiego i zakupić mu pancernego Cadillaca po Gierku.http://superauto24.se.pl/auta-gwiazd/cadillac-edwarda-gierka-pancerna-limuzyna-i-sekretarza-kc-pzpr-trafila-do-muzeum-w-ostrebusach_288424.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaczynski oszalal

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet jakby premier Tusk załatwił 800 mld, to by Kaczyński jakoś tak policzył, że brakuje np 300. Prezes się naprawdę marnuje - mógłby pracować jako "kreatywny księgowy"... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja naiwny myślałem, że matematyka jest tylko jedna... Okazuje się jednak, że wersja falenicka różni się o sto miliardów od wersji otwockiej... Kto tutaj cwaniakuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Prezes tylko czekał na to, aby mu złodziejską łatkę przypiąć...równo po bandzie jedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze niedawno Pan prezes mówił ,że rozliczy Tuska z tych 300 miliardów . Pomyślał, porachował i brakuje 100 miliardów .
A to złodziej z tego Tuska .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.