Facebook Google+ Twitter

Tusk: Będą pieniądze i kredyty dla małych i średnich firm

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-01 10:44

Już wiadomo, jak polski rząd chce uporać się z zagrażającym nam kryzysem gospodarczym. W latach 2009-2010 wpompujemy w słabnącą gospodarkę 91,3 mld zł - ogłosił wczoraj premier Donald Tusk. Chodzi o pobudzenie przedsiębiorczości i zwiększenie kulejących inwestycji. Do 40 mld zł rząd podniesie limit poręczeń i gwarancji dla firm, którym banki nie chcą dziś pożyczać pieniędzy.

Donald Tusk chce przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje. / Fot. Maciej Jeziorek/PolskapressePrzyśpieszy też i ułatwi wydawanie funduszy z Unii. W 2009 roku chce wykorzystać z tych środków nawet 21,4 mld zł zamiast dotychczas planowanych 16,4 mld zł. Nasz pakiet ratunkowy jest bardzo skromny w porównaniu z planami innych państw UE. Rząd Niemiec udzielił poręczeń dla banków na sumę 400 mld euro, a wartość francuskiego pakietu wyniosła 320 mld euro. Nawet rząd niewielkiej Austrii zaoferował bankom gwarancje na 85 mld euro.

- To wystarczające kwoty, większe groziłyby wzrostem deficytu budżetowego lub ostrymi cięciami wydatków - uspokaja Marek Zuber, analityk Dexus Partners. Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego, byłego wiceprezesa NBP, najważniejsze jest, by rząd jak najszybciej uruchomił zapowiadane gwarancje bankowe, bo małe i średnie firmy mają ogromne problemy z pozyskaniem pieniędzy na inwestycje.

Premier tłumaczy, że nasza gospodarka jest w lepszym stanie niż zachodnie, bo wciąż notujemy wzrost. Ale dobra passa może się skończyć. W przyszłym roku PKB wyniesie 3,7 proc. - przyznał minister finansów, choć niedawno zapowiadał 4,8 proc. Za plan Tuska zapłacą jak zwykle podatnicy. Zapowiedziana wczoraj podwyżka akcyzy spowoduje wzrost cen wódki o 2 zł na litrze, a piwa o 7 gr za butelkę. Najdotkliwszy będzie wzrost akcyzy na samochody. Średnio wzrośnie ona z 17,3 tys. zł do 23,7 tys. zł dla aut o pojemności pow. 2 litrów.

Mimo zapewnień o dobrej kondycji naszej gospodarki premier Tusk ogłosił wczoraj pakiet antykryzysowy, który ma pomóc w utrzymaniu wysokiego wzrostu gospodarczego. 15-stronicowy "Plan stabilności i rozwoju - wzmocnienie gospodarki Polski wobec światowego kryzysu finansowego" podzielony jest na kilka części. Zawiera działania na rzecz pobudzenia przedsiębiorczości i zwiększenia inwestycji przy utrzymaniu w ryzach finansów publicznych. Plan antykryzysowy przewiduje, że w latach 2009-2010 rząd zasili gospodarkę sumą aż 91,3 mld zł, wliczając rozmaite gwarancje.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.