Facebook Google+ Twitter

Tusk: Błędy i uchybienia proceduralne w raporcie MAK są bezdyskusyjne

- Raport MAK jest niekompletny. Zwrócimy się do strony rosyjskiej z propozycją przeprowadzenia rozmów nt. ostatecznego kształtu raportu - powiedział premier. - Jeśli strona rosyjska nie podejmie rozmów, zgłosimy się do instytucji międzynarodowych.

Donald Tusk / Fot. PL Przemek/licencja CC 2.0- Zabieram dzisiaj głos po otrzymaniu raportu ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej - zaczął konferencję Donald Tusk. - Jak już Państwo wiecie, tylko niektóre z polskich uwag do tego raportu zostały w dokumencie uwzględnione. To oznacza, że nie jest to raport kompletny. Co z tego wynika? Po pierwsze, dzisiaj wyraźnie widać, jak użyteczna jest konwencja chicagowska. Daje nam ona szansę szukania wspólnego stanowiska, a co za tym idzie, uwzględnienia polskich uwag.

- Niezależnie od dalszego postępowania, a więc także od tego, czy dojdzie do uzgodnienia wspólnego stanowiska po tych rozmowach, polska strona będzie niedługo przygotowana do pełnej prezentacji okoliczności i przyczyn katastrofy - mówił premier.

- Nie będzie takiej sytuacji, w której ktokolwiek byłby w stanie ukryć ustalenia dotyczące okoliczności i przyczyn, ponieważ zgromadzony materiał w tej sprawie jest wystarczający - co widać po polskich uwagach przesłanych Moskwie - zapewniał Tusk. - Będziemy ujawniali wszystkie materiały, jakie są w polskiej dyspozycji. Uchybienia proceduralne, błędy są w naszej ocenie bezdyskusyjne.

- Wszystko, co jest możliwe do wyjaśnienia, zostanie wyjaśnione i przedstawione opinii publicznej - zapewnił premier. - Celem jest nie kompromis, ale maksymalne ujawnienie prawdy. My w Polsce mamy gruntowne przekonanie, że dobre relacje, z jakąś szansą na pojednanie, można budować tylko na prawdzie.

- W uwagach nie kwestionowaliśmy żadnych z istotnych punktów raportu MAK. Weźmiemy oczywiście odpowiedzialność za błędy polskiej strony, druga strona jednak również powinna mieć odwagę do pokazania całości obrazu katastrofy - mówił Tusk. - Nie może być tak, że dochodzenie do prawdy będzie poddane jakimkolwiek kalkulacjom. Prowadzimy to postępowanie z naszej strony bardzo rzetelnie. Od strony rosyjskiej oczekujemy współpracy.

- Zwrócimy się do strony rosyjskiej z propozycją przeprowadzenia rozmów nt. ostatecznego kształtu raportu - zapowiedział premier. - Jeśli strona rosyjska nie podejmie rozmów, zgłosimy się do instytucji międzynarodowych, ale ufam, że nie będzie to potrzebne - dodał.

- Wnioski personalne wyciągnę po raporcie polskim. Prace komisji Millera będą zakończone tak szybko, jak to tylko możliwe. Na pewno część z tych wniosków będzie dotyczyła ofiar katastrofy, prosiłbym więc o powściągliwość i spokój, żeby nikogo dodatkowo nie ranić - powiedział szef rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

tadek
 • tadek
 • 20.01.2011 23:04

tak zaufał Rosji a teraz ma pretensje ze raport ma uchybienia? i cała pretensja do ....Jarka do bicia;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
9991 Gabi
 • 9991 Gabi
 • 14.01.2011 13:28

P Tusk umawiając się na wcześniejszy przyjazd do Katynia bez porozumienia z Prezydentem zdradził Polska racje stanu. Pewnie były inne obietnice p. Putina, dlatego p. Tusk jest tak zawiedziony ogłoszonym raportem. Każdy zdrowo myślący Polak nie spodziewał się innego raportu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wania
 • Wania
 • 14.01.2011 12:29

@ Silesianus

jeszcze Ci bokiem wyjdzie gadanina PO. ale jaka partia taki elektorat

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Florian Smerf
 • @Florian Smerf
 • 14.01.2011 11:23

centralizm demokratyczny?-A "narodowy socjalizm to biologia stosowana"Jak mawiał jeden "geniusz".

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Silesianus
 • @Silesianus
 • 14.01.2011 10:55

Kolejny Pan(i),który(a) nie potrafi słuchać,i wątpię żeby zrozumiał słowo pisane i zadaje bezsensowne pytania,żeby nie napisać-kretyńskie.Trochę wysiłku.Ale czego tu oczekiwać po elektoracie PiS-u...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 14.01.2011 10:27

Przepraszamy Pana że przerwaliśmy Panu urlop. prosimy o wybaczenie Panie Premierze :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gacopierz
 • Gacopierz
 • 14.01.2011 08:50

tak się dzisiaj załatwia transfer gazu ! Tak też się przemawia do ludzi by nie stracić tępego elektoratu

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
 • qw
 • 14.01.2011 07:40

Panie Tusk ! Teraz możesz nam Polakom otwarcie powiedzieć : DOPIĄŁEM SWEGO

Komentarz został ukrytyrozwiń
Silesianus
 • Silesianus
 • 14.01.2011 06:34

Raport mówi prawdę ale ... nie całą i w dodatku przedstawia ją w sposób wysoce tendencyjny.
Nie ma odpowiedzi na PODSTAWOWE PYTANIE, a mianowicie dlaczego SAMOLOT PRÓBOWAŁ LĄDOWAĆ NA POLU o kilkaset metrów przed lotniskiem? Jakie światła naprowadzania z reflektorów widział i potwierdzał kontroli kapitan w czasie gdy samolot było poniżej poziomu lotniska (vide stenogram). Przede wszystkim zaś dlaczego "wieża" cały czas informowała że są "na ścieżce" w czasie gdy samolot leciał na nieuniknione zderzenie z ziemią, nawet gdyby nie było tam drzew?
PS. Na ścieżce oznacza (na całym świecie) że samolot ma właściwy kurs i prawidłowo zmienia wysokość. Upraszczając można powiedzieć że samolot leci po linii podejścia do lądowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Pietrzak
 • Michał Pietrzak
 • 14.01.2011 00:34

PANIE TUSK SKOŃCZ PAN Z TYM TEATREM !!! SŁOWA TAKIE JAK ,,PRAWDA" W PANA USTACH,TO JAK PIŁATOWE SZYDERSTWO Z NIEJ !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.