Facebook Google+ Twitter

Tusk chce przesunąć wojewodów do regionów, którymi nie zarządzali

Donald Tusk chce stworzyć korpus wojewodów. Zgodnie z przepisami, oddali się oni do dyspozycji premiera. Część z nich, Tusk na pewno wymieni, ale wszystkich chce poprzesuwać do regionów, z których nie pochodzą i którymi nie zarządzali. Pomysł ten niezbyt podoba się PSL.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellDonald Tusk przed wyborami mówił o reformie administracji, w ramach której chciałby stworzyć korpus wojewodów, którzy są reprezentantami rządu w terenie. Jak w rozmowie z dziennikiem gazetaprawna.pl stwierdził jeden z polityków PO, chodzi o przerwanie lokalnych układów z działaczami samorządowymi.

Inny z rozmówców "DGP" podkreśla, że jest to koncepcja zbieżna z metodą tworzenia obecnego gabinetu, w którym część ministrów i wiceministrów została przesunięta do innych resortów. I dodaje: "sam premier nie ukrywał, że w rządzie mogą być częste rotacje. Teraz zasada zderzaków może zejść w teren".

Twórca reformy administracji publicznej, prof. Michał Kulesza, stwierdził, iż "wojewoda jest przedstawicielem rządu, a nie środowisk lokalnych i samorządu. Z tego względu niekoniecznie powinien pochodzić z tych środowisk. To byłaby dobra zmiana, idąca w kierunku profesjonalizacji urzędów wojewodów, trochę na modłę francuskiego korpusu prefektów".

Pomysł premiera nie podoba się ludowcom. Jeden z polityków PSL powiedział: "nie jesteśmy przekonani do tej koncepcji. Nieznajomość regionów będzie oznaczać konieczność długiego wdrażania się w pracę". Koalicjant chce przede wszystkim utrzymać swój stan posiadania, tzn. mieć trzech wojewodów, a w województwach, którymi zarządzać będą wojewodowie z PO, mieć wicewojewodów.

Źródło:
gazetaprawna.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.